У руском јавном дискурсу све чешће се појављује питање могућег давања права боравка, а можда и држављанства Украјинцима који се у земљама Запада након почетка примене измена закона о мобилизацији суочавају са врло стварном претњом депортације и последичним слањем на линију фронта против њихове воље.
Интересантно је да је ова могућност, у форми упозорења испрва дошла од бившег саветника Зеленског Алексеја Арестовича који је поручио да би масовни одлазак Украјинаца у Русију представљао моћан адут за Москву која би тако демонстрирала легитимитет СВО и истовремено задала моћан ударац на легитимитет кијевског режима.
Да ли ће се Русија одлучити на овај корак?
Један од Украјинаца који су још пре СВО прешли на страну Русије, Олег Царев, очекивано је иступио у јавност са страственом подршком овој идеји — он напомиње да Украјинци који буду желели да изграђују свој живот у Русији и који не желе да учествују у ономе што чини кијевски режим и јесу руски људи и да им је неопходно пружити подршку.
Овај корак, како га описује Царев, појављује се као нешто што ће одиграти значајну улогу у поновном схватању Украјинаца да они, заједно са Русима и Белорусима, сачињавају један народ. И ово је несумњиво у складу и са идеолошким постулатима руског председника Владимира Путина који догађаје на територији бивше Украјине види као трагични грађански рат.
Но, ситуација није тако једноставна — на првом месту, јасно је да би ма каква масовна миграција Украјинаца у Русију значила и улазак великог броја агената кијевског режима на територију РФ што несумњиво представља озбиљан безбедносни ризик.
Поред тога, догађаји последње деценије значајно су утицали на схватање братства између Руса и Украјинаца — и ово је посебно тачно за становнике Новорусије, као и приграничних регија ”старих” руских територија који су се суочили са зверствима некадашње браће.
Стога, ради се о питању на које неће бити лаког и брзог одговора — ситуација коју сада видимо у руској јавности подсећа пре на почетак јавне дебате у којој ће главни (и веома изазовни) циљ бити постизање некаквог консензуса по питању даљих корака у овом правцу.