Премијер Јерменије Никол Пашињан јуче је објавио још једну велику дипломатску победу своје политике регионалног мира и стабилности (где смо то већ чули?) — званично је отпочет процес демаркације границе са Азербејџаном, што ће након деценија несугласила најзад окончати сва неразумевања, спречити будуће територијалне претензије и осигурати трајни мир између два народа јужног Кавказа.
Само што ситуација не изгледа ни приближно тако — процес демаркације границе унапред је осуђен на пропаст услед већ објављених претензија Азербејџана на четири јерменска села уз индикације да ће списак захтева бити проширен на још четири енклаве над којима Јерменија има формалну контролу.
И мада је Пашињан указао на то да је начелно спреман да преда Азербејџану чак 31 село, најновији захтеви Азербејџана далеко су проблематичнији, будући да би губитак ових области значио колапс јерменске линије одбране без и једног испаљеног метка. А томе можемо придодати и захтев Турске за посебан правни статус читаве Сјуникске области.
Упозорење бившег министра одбране
Док је Пашињан заузет новим дипломатским победама и предајом додатних територија, бивши министар одбране Аршак Карапетјан иступио је у јавност да је војна техника купљена из Индије стигла у потпуно неупотребљивом стању и да њен највећи део чак ни не подлеже ремонту.
Ово, наравно, није проблем за Јерменију, која на располагању има оклопна возила донирана из Француске. Но, и овде постоји проблем — поново се ради о половној техници којој је неопходан ремонт пре употребе. Само што Париз није сматрао неопходним да за то обучи јерменске техничаре. И ова процена није погрешна — услед мањка резервних делова чак ни са неопходним техничким знањем, јерменски техничари не би могли да врате француску технику у употребљиво стање.
С тим на уму, Пашињаново играње мира и договора са Азербејџаном добија прилично трагикомичну димензију — јасно је да Баку нема ни најмању потребу да се договара када може са лакоћом узети све територије које жели. И сви су изгледи да ће у не тако далекој будућности Пашињан бити заузет демаркацијом границе са Сјуникском облашћу Азербејџана.