Према писању новинске агенције Reuters, званичници Ирака и САД пре два дана су достигли начелни договор о плану повлачења америчких снага након практично две деценије окупације.
Мада у овом тренутку нема званичне потврде ових навода, Reuters тврди да је идентичну информацију пренело пет званичника САД, као и три званичника Ирака, укључујући ту и Фархада Аладина, саветника ирачког премијера за спољне послове који је новинарима поручио да су разговори између делегација две државе успешно окончани. Други извори тврде да ће вест бити званично објављена до краја септембра, неколико недеља након првобитно договореног датума — разлог за кашњење, објашњавају, је погоршање безбедносне ситуације на Блиском истоку.
Према прелиминарним информацијама, већина америчких снага требало би да напусти Ирак до септембра 2025, а потпуно повлачење требало би да буде окончано до септембра 2026, када ће текућа „мисија“ (окупација) међународне коалиције под вођством САД бити замењена планом билатералне безбедносне сарадње на линији Вашингтон – Багдад, уз наставак присуства америчких војних саветника.
Позадина догађаја
Актуелни премијер Ирака, Мухамед Шиа ал Судани већ дуги низ месеци покушава да иницира разговоре на тему елиминисања иностраног војног присуства на територији своје земље — са ескалацијом регионалних тензија, сукоби између проиранских група и америчких снага постали су озбиљна безбедносна претња са перспективама распламсавања новог унутрашњег сукоба.
Стога, покушај Ирака да поврати део изгубљеног суверенитета више је него разумљив. Но, све то не значи да САД планирају да одустану од контроле над Багдадом — планови билатералног безбедносног споразума и присуство америчких саветника довољан су доказ тога.
У овом тренутку, рано је говорити о томе шта чека Ирак у будућности — Вашингтон се можда нада да ће промена политичког курса Техерана довести до пада утицаја шиитских група, а можда се ослања и на будућу улогу Турске у контроли Багдада.
Уколико се вести о окончању окупације заиста и потврде, у месецима пред нама тачни планови Вашингтона несумњиво ће постати јаснији.