Одлазећи премијер Велике Британије Риши Сунак изненадио је јавност саопштењем да ће у случају останка Торијеваца на власти после парламентарних избора 4. јула бити размотрена и врло вероватно донета одлука о повратку обавезног служења војног рока.

Да ли се обавезна војна обука заиста враћа у Велику Британију?

Одговор на ово питање далеко је од једноставног, на првом месту зато што Велика Британија није једина која је говорила о овој могућности — исти корак најавиле су Немачка, Пољска, као и државе Балтика. И сви су изгледи да се Европа заиста креће као овоме као само једном елементу шире милитаризације континента у припреми за предстојећи сукоб са Русијом.

Но, упркос томе, сви су изгледи да до тог корака неће доћи још увек — и изјава Ришија Сунака у том смислу пре се чини информационом кампањом која за циљ има пласирање ове могућности у јавни дискурс и постепене припреме становништва за будућност сукоба, него најавом конкретног корака.

То кажемо на првом месту због тога што Торијевци практично немају шансе да задрже власт, и Сунак ово добро зна. Британци су изузетно незадовољни тренутном владом и сва статистичка и социолошка истраживања показују да ће не предстојећим изборима главна мотивација бити гласање против актуелних власти.

Стога, Сунак овде даје обећање које нема начина да испуни — наратив је пласиран у јавност, свему је дата извесна аура озбиљности будући да саопштење долази од (још увек актуелног) премијера, а агресивно негативна реакција народа биће ублажена одласком Торијеваца и одлагањем ове одлуке.