Док свет улази у нови период глобалне нестабилности и неизвесности за шта одговорност сноси све агресивнија империјалистичка политика Вашингтона и његових сателита, најближи савезници Русије све чешће упозоравају на потенцијално катастрофалне последице колапса глобалне архитектуре безбедности.

Поруке Кине

Раније данас, Министарство спољних послова Кине у свом редовном саопштењу поручило је да је нуклеарна политика САД озбиљно нарушила глобалну стратешку равнотежу чинећи тако свет опаснијим и непредвидивијим.

На шта је тачно циљао званични Пекинг није директно речено, но још од маја ове године Кина не скрива своју забринутост због претензија НАТО на експанзију у азијско-тихоокеански регион.

Кина може једнако бити забринута како због неформалног антикинеског савеза формираног око Филипина, Јапана и Јужне Кореје, тако и због далеко формалније блока АУКУС у оквиру ког је САД већ поделила део својих нуклеарних технологија са не-нуклеарном Аустралијом.

Поруке Белорусије

Саопштења која су у претходним данима стигла из Минска, очекивано, тичу се ескалације на истоку Европе коју је заменик начелника белоруског генералштаба Владимир Купријанјук описао као отворену припрему НАТО за рат против Русије и Белорусије.

Из генералштаба белоруске армије такође је стигла порука готово идентична кинеској — у Минску сматрају да америчка предаја Кијеву међународно-правно забрањеног оружја нарушава глобалну равнотежу снага, док одлука о уклањању забране употребе оружја дугог домета представља неодговоран политички корак.

Импликације

Све ово показује да су руски савезници и те како свесни последица које произилазе из континуираног повећања улога како у зони СВО, тако и шире, а које представља основу америчког спољнополитичког деловања и тренутно примарни механизам одржавања хегемоније.

У Минску и Пекингу схватају да се свет убрзано ближи тренутку када политичко решење више неће бити могуће, а повратак равнотеже мораће бити осигуран војним путем — и мада је ова тачка у бившој Украјини пређена још 2022, наставак агресивног деловања Запада може ово питање учинити не више регионалним, већ глобалним.