Ситуација на Јужном Кавказу још једном клизи ка ескалацији са новим оптужбама на рачун Јерменије које стижу из Министарства одбране Азербејџана, а према којима су оружане снаге под контролом Јеревана најмање два пута отвориле ватру на положаје азербејџанских снага у рејону насељеног пункта Лачин који је некада био део стратешки значајног коридора који је повезивао Јерменију са самопроглашеном републиком Арцах на простору Нагорно-Крабаха.
Из Министарства одбране Јерменије брзо је стигао демант ове информације, уз напомену да је Јереван предложио формирање заједничког механизма за истраживање случајева нарушавања примирја, али да за сада одговора из Бакуа није било.
Позадина догађаја
Имајући на уму чињеницу да је Јерменија још у марту прошле године ратификовала споразум о формирању посматрачке мисије ЕУ која је требало да бележи ситуацију на граници и осигурава мир, будући да је Јереван био незадовољан посредничком улогом Русије, више је него интересантно да Јереван сада позива на формирање некаквог билатералног механизма. Где се налази посматрачка мисија ЕУ? Зашто она није ни прокоментарисала наводе азербејџанске стране?
Припадници ове мисије, разуме се, превише су заузети осматрањем руских војних објеката на територији Јерменије, као и координацијом повремених протеста око руске амбасаде да би се бавили формално дефинисаним циљевима — на крају дана, колективни Запад је активно допринео ликвидацији суверенитета Јерменије као и практичном уништењу њене армије након смене свих искусних официра на чије позиције су сада постављени лојалисти владајућег режима.
Индикативно је и да до тренутне ескалације долази у тренутку високих тензија у руско-азербејџанским односима након пада авиона на лету Баку – Грозни за који Азербејџан криви Русију, захтевајући формално признање кривице и компензацију — стога, није искључено да се ради о широј координисаној антируској кампањи која би требало да додатно подрије позиције Москве на Јужном Кавказу што је за колективни Запад од утолико већег значаја уколико имамо у виду победу суверенистичких снага у Грузији. У прилог овој тези говори и скорашње распламсавање антируских протеста у Абхазији.
Сценарио овакве кампање добро је познат — под изговором агресивних потеза јерменске стране, Азербејџан ће повући агресивне потезе било у форми артиљеријских удара или објављивања о новим територијалним претензијама, а Јереван ће за све, као и увек, окривити Москву.