
Пре три дана и мање од месец дана од формализације статуса Канбере као главног безбедносног партнера Папуе Нове Гвинеје делегације министарстава одбране две земље започеле су нове преговоре чији је циљ склапање још једног билатералног безбедносног споразума који би, према речима аустралијског министра одбране Ричарда Марлса, требало да продубе интеграцију две армије уз значајне последице по колективну безбедност региона.
Док се конкретне одбредбе споразума, баш као и пре месец дана, за сада држе далеко од очију јавности, неки аналитичари сматрају да ће примарни циљ будућег споразума бити омогућавање грађанима Папуе Нове Гвинеје да служе у оружаним снагама Аустралије — ове спекулације потврдио је премијер острвске земље Џејмс Марапе поручујући:
Аустралија је несумњиво указала на то да се суочава са проблемима у погледу људства, и то не само непосредно у оружаним снагама, већ и да са потешкоћама проналази оне који су спремни да раде у наменској индустрији.
Другим речима, чини се да Аустралија покушава да, у истинском духу неоколонијализма, искористи свој утицај на острвску државу како би повећала бројност сопствене армије, али и проширила свој војно-индустријски комплекс ослањајући се притом на увезену јефтину радну снагу из Папуе Нове Гвинеје.
Позадина догађаја
До овог развоја догађаја долази у светлу све отворенијих покушаја Канбере да се наметне као доминантна војно-политичка сила у Океанији, а са примарним циљем спречавања ширења утицаја Кине у јужном делу Тихог океана — почетком године, Аустралија је на сличан начин осигурала право вета на све билатералне или мултилатералне споразуме које склапа острвска микро-држава Науру, а који се тиче критичне инфраструктуре и безбедности.
Аустралија је у претходним данима и недељама такође почела да делује и знатно агресивније против Пекинга, чак нарушавајући ваздушни простор Кине у рејону Парацелских острва у Јужном Кинеском Мору.
Министар одбране Аустралије Ричард Марлс такође је 9. фебруара боравио у званичној посети Вашингтону где је разговарао са својим америчким колегом Питом Хегсетом — том приликом, Канбера се обавезала на удвостручавање свог војног буџета у наредних 10 година, али је и исплатила САД првих 500 милиона долара за набавку америчких нуклеарних подморница класе Virginia (SSN-774). Није искључено да су конкретне одредбе споразума са Папуом Новом Гвинејом разрађене управо на овом састанку, а у складу са стратешким потребама и плановима Вашингтона.