Док пажња светске јавности (не случајно) остаје усмерена на догађаје у Курској области, где упркос одређеној стабилизацији видимо погоршање оперативне ситуације за руске снаге у Глушевском рејону, на простору ДНР, а посебно на покровском и торецком правцу, армија РФ уверено задржава иницијативу бележећи нове тактичке успехе који имају значајне перспективе да постану стратешки.
На оба ова правца, руска команда избегла је замку Кијева који се надао повлачењу армије РФ са ових праваца у циљу пребацивања појачања ка Курску, но ово се није догодило — напротив, исправно препознајући намере ОСУ, руске снаге интензивирале су офанзивна дејства у ДНР, користећи новонасталу бројчану предност у своју корист. И резултати су више него очигледни.
Торецки правац
У рејону Торецка (Дзержинска), јединице армије РФ успоставиле су контролу над бившим Артјомовом, сада административно подељеним на два насељена пункта, Зализно и Пивнично, настављајући са офанзивним дејствима даље у правцу центра Торецка — овде је од посебног значаја остваривање контроле над два сада затворена рудника, ”Артјом” и ”Северни” на чијој територији се налазе стратешки значајна узвишења са којих руске снаге сада могу осматрати активности непријатеља у самом центру Торецка.
Током претходне недеље, армија РФ такође је остварила значајан напредак у ликвидацији непријатељског присуства у џепу отпора који је постојао у троуглу Јуревка – Пивдено – Широка Балка, настављајући са офанзивом кроз југоисточну периферију Њујорка (Новоградског).
Западна половина Њујорка, са изузетком Фенолног завода који се, по свему судећи, налази у сивој зони, у овом тренутку је под увереном контролом руских снага које постепено шире своју зону контроле у правцу линије Суха Балка – Валентиновка – Пантелејмоновка.
У наредном периоду можемо очекивати успостављање руске контроле над целом територијом Њујорка и одступање ОСУ ка Нелеповки, а одатле и ка Торецку који остаје главни стратешки циљ армије РФ на овом правцу — контрола над овим градом створиће могућност за даље напредовање у правцу Константиновке, а тако и позадине непријатељске одбране у рејону Часов Јара.
Покровски правац
Једнако значајан развој догађаја видимо и на покровском правцу (северозападно од Авдејевке) где су руске снаге током претходне недеље успоставиле контролу над Тимофејевком, Лисичном, Ивановком, Сергејевком, Орловком, Николајевком и Желаним, а ОСУ су успешно потиснуте из у најмању руку половине Журавке. Прошла недеља такође је донела и почетак борби на југоисточној периферији Гродовке која представља последње веће упориште ОСУ пре избијања руских снага на оперативни простор на линији Покровск – Мирноград.
На овом правцу, руска команда може одабрати више праваца деловања који могу донети више него значајне стратешке успехе — даљи успеси у Гродовки могу отворити могућност за остваривање релативно брзог продора ка Покровску и Мирнограду који представљају веома значајна упоришта ОСУ преко којих су непријатељске снаге повезане са позадином у централним и западним областима бивше Украјине. Другим речима, евентуално ослобођење ова два града означило би избијање руских снага на административну границу ДНР.
Једнако перспективан може бити и развој офанзиве на југ са крајњим циљем ослобођења Селидова које у овом тренутку игра улогу централног логистичког чворишта ОСУ преко ког се реализује снабдевање непријатељских снага како на доњецком, тако и на торецком и артјомовском правцу. Стога, даљи успеси на покровском правцу могу имати далекосежне последице по даљи ток борбених дејстава у ДНР, драматично погоршавајући положај непријатеља на простору јужно од Славјанско-Краматорске агломерације.