Након што су ударни дронови Герањ у ноћи између четвртка и петка поразили многобројне циљеве широм бивше Украјине, у јутарњим часовима изведен је нови масовни ракетни удар којем је главни циљ била енергетска инфраструктура коју контролише кијевски режим.
Удари на Харков и Запорожје
У раним јутарњим часовима, 22 ракете погодиле су циљеве у Харкову након чега су почели проблеми са електричном енергијом — електрична мрежа је у потпуности колабирала мање од једног сата касније.
Истовремено, низ моћних експлозија одјекнуо је у Запорожју — како се показало, радило се о ударима на хидроелектрану ДнепроГЭС која је према тренутно доступним информацијама у потпуности избачена из строја (на снимцима).
Након ових удара, кијевски режим започео је са искључењима струје у Сумској и Дњепропетровској области како би спречио преоптерећење мреже и њен даљи колапс.
Други удари
Према прелиминарним информацијама, ракетни удари забележени су и у Виницкој области (где је циљ удара била Ладиженска термоелектрана), као и у Одеској, Черкаској, Хмељницкој, Тернопољској области где је на мети била војна инфраструктура ОСУ.
Искључења електричне енергије
До овог тренутка снабдевање електричном енергијом у Харкову и Запорожју још увек није обновљено, а хитна искључења објављена су и у Сумској, Дњепропетровској и Одеској области, као и на окупираним територијама ДНР.
Ова ситуација последица је ракетних удара на најмање две термоелектране у Харкову, једне у Виницкој области и можда најзначајније, хидроелектране ДнепроГЭС у Запорожју.
Зашто је удар на ДнепроГЭС значајан?
Хидроелектрана у Запорожју представља посебно значајан елемент целокупног енергетског система бивше Украјине и у тренутку свог функционисања на максималном капацитету обезбеђивала је чак 10% укупних енергетских потреба некадашње државе.
Изузетна моћ овог објекта омогућавала му је да игра улогу регулатора у погледу стабилизације мреже током изненадних скокова у потражњи — сада, са хидроелектраном избаченом из строја, иначе оштећена и дубоко нестабилна електрична мрежа изгубила је практично једини механизам стабилизације.