Више је него интересантно да видимо насилне антируске протесте у држави која свој суверенитет, а можда и сам опстанак свог народа дугује Москви која је 2008. интервенисала против прозападног лидера Грузије Михеила Сакашвилија који је по налогу Вашингтона покренуо пројекат прогона народа Абхазије и Јужне Осетије.
Но, све ово је, како се чини, брзо постало историја — опозиционе снаге Абхазије у ноћи између понедељка и уторка организовале су насилне демонстрације као одговор на хапшење петорице активиста који су иступали против ратификације споразума са Русијом који би дозволио руским компанијама да спроводе инвестиционе пројекте на територији делимично признате републике.
Опозиционе партије овај споразум описале су као „распродају земље“ и „нарушавање суверенитета“ упркос томе што Абхазија у економском смислу остаје практично потпуно зависна од Москве.
Позадина догађаја
Индикативно је да активизацију антируских снага у Абхазији видимо у тренутку пада западног утицаја у Грузији услед убедљиве победе суверенистичких снага чија контрола над парламентом није пољуљана из иностранства организованим протестима.
Покушај дестабилизације у Абхазији врло лако може бити повезан са раније разрађеним планом колективног Запада који би био реализован у случају за Вашингтон неповољног исхода парламентарних избора у Грузији.
Враћајући Абхазију у центар међународне пажње, Запад може покушати да, у најмању руку, спречи зближавање Москве и Тбилисија чија је парламентарна већина већ говорила о неопходности извињења народу Абхазије и Јужне Осетије због агресије коју је покренуо Михеил Сакашвили. А успех у пројекту дестабилизације може довести и до ширег погоршања војно-политичке ситуације на Јужном Кавказу уз перспективе покретања новог сукоба и између Јерменије и Азербејџана који у последњим данима већ износе оптужбе на рачун друге стране.
Истовремено, ситуација у Абхазији указује на неопходност да Русија заузме снажнију позицију у односу са својим суседима на постсовјетском пространству и активније се супротстави деловању прозападних интересних група.