Добре вести из зоне СВО настављају да пристижу, овог пута са јужнодоњецког правца где су у претходних 48 часова руске снаге оствариле више него значајне успехе, напредујући и до 6 километара у дубину на фронту ширине 15 километара, остварујући тако темпо напретка какав нисмо видели још од колапса одбране ОСУ у борбама за Авдејевку — као основну тактичку последицу промена зона контроле које су забележене у претходним часовима тако можемо издвојити делимично стапање јужнодоњецког и кураховског правца са перспективама евентуалног избијања руских снага на јужне и југозападне ободе Курахова.

Уколико сагледамо ове успехе у контексту развоја ситуације на покровском правцу, али и у перспективи борбеног пута снага Централног војног округа армије РФ под командом генерал-пуковника Андреја Николајевича Мордвичјова од фебруара 2024 и битке за Авдејевку до данас, постаје јасно да је наша теза из априла била исправна — пролећно-летња кампања армије РФ била је усмерена на првом месту на ослобођење територије ДНР и померање линије фронта даље од Доњекца.

Ток борбених дејстава

Уз режим информационе тишине, јуришне групе армије РФ извршиле су први продор ка Шахтјорском и Богојављенки још у ноћи између 25. и 26. октобра, али услед одсуства објављених снимака са средстава објективне контроле, наводи о тактичким успесима руских снага који су долазили са украјинског сегмента Телеграма нису могли бити потврђени — ситуација се променила јутрос са објављивањем великог броја видео-материјала, укључујући и снимак подизања руске тробојке у центру Богојављенке који је недвосмислено потврдио колапс непријатељске одбране на овом правцу.

Руска офанзива одвија се на два основна правца — западно, можемо пратити офанзиву широким фронтом северно од насељеног пункта Золотаја Нива где су након иницијалних успеха у отвореним пољима формиране две ударне групе које су започеле са пробојем у правцу Шахтјорског, односно Новоукрајинке.

Источније, офанзива руских снага започела је у пољима северно од Угљедара са директним продором ка јужном ободу Богојављенке — након достизања градске линије, јуришне групе армије РФ продужиле су офанзиву дуж западног обода насељеног пункта, планирајући да га окруже са три стране пре коначног јуриша. Међутим, суочена са муњевитим руским успесима, украјинска одбрана просто је колабирала, губећи сваку координацију што је омогућило руској команди да ревидира план и нареди продор ка центру насељеног пункта. И судећи по објављеним снимцима, овакав приступ дао је очекиване резултате.

Трећи правац напредовања реализује са са другачијим тактичким циљем — офанзива северозападно од Водјаног има за циљ заобилажење Катериновке са запада са последичним избијањем на јужни обод утврђења ОСУ изграђеног у пољима између Катериновке и суседне Иљинке. Након што ударна група која већ контролише половину Катериновке потисне ОСУ са читаве територије насељеног пункта, као и суседне Антоновке, оваква конфигурација фронта омогућиле блокаду непријатељског утврђења што ће омогућити његову ликвидацију уз далеко мање губитке него што би то био случај са фронталним нападом.