Током претходна два дана дошло је до наизглед неочекиване размене дипломатских удараца између Делхија и Отаве — прва вест која се појавила у јавности била је она о повлачењу индијске дипломатске мисије из Канаде услед, како се наводи у саопштењу Министарства спољних послова, ”одсуства поверења према тренутној Трудоовој влади”.

У овом тренутку није потпуно јасно ко ће, ако ико, заступати индијске интересе у Отави — уколико ово питање не буде разјашњено у наредним данима, моћи ћемо говорити о практичном прекиду дипломатских односа између две земље.

До краја дана, појавиле су се додатне информације из канадске полиције која је изнела оптужбе на рачун званичног Делхија да посредством агената координише незаконите активности на канадској територији, укључујући ту шпијунажу, насиље, па и убиства.

Позадина догађаја

На први поглед, ове тешке оптужбе долазе без јасног повода, но односи између Канаде и Индије више су него напети већ дуг временски период, а раст тензија који је кулминирао данашњим дипломатским сукобом почео је 18. јуна 2023 када је у Канади убијен Хардип Синг Ниџар, лидер сепаратистичке и терористичке организације Калистанског покрета покрета који се залаже за сецесију индијских територија насељених Сикима. Не чекајући резултате истраге, званична Отава тада је оптужила владу Нарендре Модија да стоји иза атентата.

У нашем детаљнијем прегледу проблема Калистинског покрета из јула ове године, напоменули смо да и Канада, али и Аустралија, које обе имају значајне сикске дијаспоре, користе претњу распламсавањем сепаратизма као моћан механизам притиска на Делхи. И ову опасност по Индију не треба потценити — средином осамдесетих година прошлог века када је последњи пут дошло до покушаја сецесије Калистана, борбе су трајале више од 11 година, односећи више од 20.000 живота, укључујући ту како индијске војнике, тако и терористе и цивиле.

Који су конкретни догађаји довели до јучерашњег драматичног захлађења дипломатских односа Индије и Канаде тешко је рећи, али практично нема сумње да се они тичу управо проблема сикског сепаратизма и политичког азила који лидери Калистанског покрета имају у Канади.

Имајући на уму да се Делхи одлучио на драстичне потезе, није немогуће да ће актуелни догађаји имати импликације по будућност политичко-безбедносних блокова у азијско-тихоокеанском региону под контролом Вашингтона, а у које је Индија била интегрисана — ту на првом месту можемо говорити о блоку QUAD чије су чланице  САД, Јапан, Аустралија и Индија. И овде је индикативно да се Вашингтон припремао за могућност повлачења Делхија — у мају ове године, на састанку на Хавајима водили су се преговори о формирању новог азијско-тихоокеанског блока под називом SQUAD у ком ће Индију заменити Филипини.