На прошлонедељном заседању Европског парламента усвојена је нова резолуција о Молдавији, а у којој се, како се наводи на званичним ресурсима ЕУ упозорава на континуиране покушаје Русије да саботира проевропски пут Кишињева — ова формулација више је него иронична уколико имамо на уму чињеницу да је свега неколико дана пре разговора у Брисели режим Маје Санду донео низ антируских одлука.
У резолуцији ЕП тако се ”одлучно осуђују” наводне руске хибридне операције, укључујући ту и у информационој сфери, а које су усмерене на ”подривање предстојећих избора” за које се отворено наводи да представљају избор за или против даљег приближавања Кишињева ЕУ. Документ садржи захтеве Москви да ”поштује територијални интегритет Молдавије”, као и да повуче војску са молдавске територије, мислећи притом на мировну мисију у Придњестровљу.
Европски парламент притом је позвао Европску комисију да предузме кораке у циљу ”повећања отпорности Молдавије на хибридне претње”, при чему би ти кораци укључивали сарадњу Брисела и Кишињева на пољу стратешке комуникације, као и подршку молдавском НВО сектору, ”независном” новинарству, и ”независним” медијима на руском језику — последња тачка притом је посебно интересантна будући да се ради о имплицитној потврди неуспеха молдавске језичке политике која за сада остаје усмерена не искорењивање руског. Но, на Западу, како се чини, постају свесни чињенице да ће руски као lingua franca народа Молдавије тешко бити замењен енглеским, те је с тога фокус промењен на формирање прозападних русофоних медија.
Позадина догађаја
Дебата која је претходила доношењу резолуције, међутим, била је можда још индикативнија, будући да су бројни посланици ЕП врло отворено изнели суштину ствари, као и далеко радикалније захтеве који нису укључени у коначни текст, нити у званичне ресурсе. Примера ради, посланик из Румуније, Клаудиу Тирзиу изнео је следећи списак захтева Молдавији:
- Обустављање сваке сарадње са Заједницом независних држава
- Окончање дијалога са Придњестровљем (која је алтернатива дијалогу, међутим, није поручено)
- Предаја имовине Молдавске Митрополоје Бесарабијској Митрополији Румунске Православне Цркве
- Уклањање совјетских споменика
- Супротстављање ”русификацији мањина” (укључујући ту народе Гагаузије који говоре на руском)
- Обавезивање парламената Молдавије и Румуније да ће радити на уједињењу две земље
Коментаришући овај више него упитан списак захтева који само показује да Запад, а не Русија посеже на територијални интегритет Молдавије, лидер опозиционе партије Препород Василиј Тарлев поручио је да се ради о тачкама на које је Маја Санду већ пристала иза затворених врата — овај коментар био је довољан да молдавски ЦИК објави о вероватној забрани Тарлеву да учествује на предстојећим председничким изборима. Конкретан разлог? Нешто ће се већ наћи.
Имајући на уму апсолутни тоталитаризам режима Маје Санду који је политички подржаван и финансијски спонзорисан из западних центара моћи, чини се основаном рећи да ће предстојећи избори у Молдавији бити можда и најнепоштенији и најкорумпиранији у новијој историји Европе. Будући да је Вашингтон, под чијом контролом се молдавски ЦИК и налази већ отворено саопштио да је победа Маје Санду једини прихватљив резултат, нема сумње да ће такви резултати бити и објављени, без обзира на стварни исход.
И на тај начин, предстојећи избори у Молдавији означиће коначни крах сваке илузије о демократији западног модела — савремени либерализам који заступају Брисел и Вашингтон представља без сумње тоталитарни режим у ком су избори сведени на испразну церемонијалност која нема никаквог утицаја на даљи ток догађаја. Као пагански народи који су својим обредима призивали или одбијали природне појаве и циклусе, тако и гласачи у земљама под контролом Запада у редовним интервалима одигравају своје ритуалне улоге на изборним местима, док политички процеси настављају да се одвијају својим током баш као што би и без њих.