Раније данас, заменик начелника Централног војног комитета Кине Жанг Јуксиа боравио је у званичној посети Саудијској Арабији где се састао са министром одбране краљевства, принцем Халидом бин Саламаном с којим је, према писању листа The Saudi Press Agency разговарао о перспективама продубљивања војно-безбедносне сарадње, као и низу регионалних и глобалних питања у којима Пекинг и Ријад имају заједничке интересе.

Званичници су такође подвукли стратешку природу односа две земље које су од 2024 и економске савезнице у оквиру блока БРИКС.

Позадина догађаја

Док раст интересовања Кине за регион Блиског истока није новост, данашњи састанак може имати знатно шире импликације уколико у обзир узмемо друге догађаје који су му претходили — на првом месту, медијске наводе о одлуци Саудијске Арабије да напусти систем петродолара који су се појавили пре мање од две недеље.

Договор о петродолару, чије само постојање Вашингтон демантује, предвиђа обавезу Саудијске Арабије да тргује енергентима искључиво у доларима заузврат добијајући повлашћено војно-безбедносно и војно-техничко партнерство са САД.

Уколико се Ријад заиста одлучио за напуштање система петродолара, продубљивање односа са Кином у војној сфери могло би представљати механизам за ублажавање удара од губитка приступа америчком наоружању и америчкој војној подршци.

Могућност колапса америчко-саудијских преговора

Но, напуштање система петродолара стоји у контрасту са наводима који су се појавили почетком маја, а према којима Ријад и Вашингтон воде преговоре о склапању новог одбрамбеног споразума који предвиђа испоручивање нових типова америчког оружја Саудијској Арабији у замену за ограничење употребе кинеских технологија на територији краљевства.

Стога, данашњи састанак може представљати и назнаку тога да су се управо ови преговори окончали неуспехом због чега се Ријад, поново, налази у ситуацији у којој мора диверзификовати своје наоружање. Но, уколико Саудијска Арабија и САД нису постигли компромис по овој тачки споразума, онда је основано претпоставити да исто важи и за другу тачку која предвиђа успостављање дипломатских односа са Израелом уз предуслов формирања суверене Палестине.