Спроводећи у дело договоре постигнуте на трилатералном самиту у Вашингтону, ваздушне снаге САД и Филипина започеле су заједничку војну вежбу Cope Thunder Philippines демонстративно залазећи у ваздушни простор изнад спорних вода Јужног кинеског мора.
Ова провокација није прошла без одговора Кине — штавише, Пекинг је ангажовао највећу војну групу која је деловала у регији у задњих неколико година.
Она је укључивала велики број ловаца, авионе за радио-електронско ратовање, летилице опремљене радарима, различите типове беспилотних летилица, а у акваторију Јужног кинеског мора упловио је и кинески носач авиона Шандонг.
Овај одговор затекао је америчке снаге толико неспремним да је издато наређење за полетање БПЛ MQ-4C Triton ради утврђивања да ли се ради о вежби или припреми за стваран напад.
Позадина догађаја
Почетком марта, Кина је одговорила на војну вежбу Вашингтона и Сеула на сличан начин — тумачећи маневре условног противника као провокативне, Кина је подигла авијацију и извела симулиране ударе на америчке базе у Јужној Кореји.
Ово је, како сада постаје јасно, била преломна тачка у кинеској политици по питању одговора на америчко звецкање оружјем у регији, након које Пекинг конзистентно одговара на сваку провокацију асиметрично, демонстрирајући изузетну војну моћ и капацитете да је уведе на бојно поље у најкраћем року.