Трилатерални састанак одржан на највишем нивоу крајем недеље у Вашингтону завршио се баш онако како смо и претпостављали — лидери Филипина, Јапана и САД иступили су са заједничком критиком „агресивних дејстава кинеске обалске страже“ и потврдили да сматрају Манилу главном жртвом у њеном конфликту са Кином.
Полазећи од тог закључка, три стране договориле су се да започну заједничке патроле Јужним кинеским морем и спроведу низ заједничких морнаричких вежби што се тешко може тумачити другачије него као демонстрација силе усмерена против Кине.
Које су импликације?
Имајући на уму рапидно погоршање безбедносне ситуације у Јужном кинеском мору које у овом тренутку траје већ дуже од годину дана било је очекивано да ће „кинеска претња“ бити главна и једина тема трилатералног самита — једино што је заиста ново у овим погледу јесу конкретни кораци у погледу заједничких патрола спорним водама.
И ово неће проћи без последица — одговор Кине несумњиво ће уследити, а тензије у регији значајно ће порасти услед раста ризика од случајног сукоба између морнарица Кине и САД.
А за Вашингтон, таква ситуација представљаће изванредан изговор за даље повећање војног присуства у азијско-тихоокеанском региону, али и повећање војних расхода усмерених на „противљење кинеској претњи“.