До данас, војна вежба под називом Quick Response коју снаге ЕУФОР-а, КФОР-а и Оружаних снага БиХ организују на територији Босне и Херцеговине, а у значајној мери дуж граница Републике Српске привукле су оправдану пажњу и руских аналитичара што само додатно подвлачи питање практичног одсуства интересовања српских (мејнстрим) медија за ове догађаје.

А разлога за интересовање има на претек — почевши од тога што се ради о вежби у којој ће учествовати више од 1.000 војника, око 300 оклопних возила, уз најављену употребу беспилотних летилица. Да ли ће оружане снаге колективног Запада увежбавати борбу против терористичких група, можда заштиту или евакуацију цивилног становништва из опасних региона? Наравно да не — Quick Response је фокусиран на разбијање демонстрација и организацију оружаних патрола.

Без одговора остаје и питање шта КФОР уопште ради на територији Босне и Херцеговине, по ком мандату и у складу са којим овлашћењима се налази изван своје зоне одговорности?

Позадина догађаја

Да бисмо добили потпунију слику о смислу ових догађаја, неопходно је осврнути се и на све оне медијске, политичке и друге димензије које га прате — а, ту се посебно истичу посете директора ЦИА-е Вилијама Бернса како Сарајеву, тако и Београду и Приштини током прошле недеље.

Истовремено видимо и активирање колективног Запада на информационо-пропагандном фронту, а примарно посредством заступника својих интереса на Балкану — тако неки Сафет Мушић, стручњак за безбедносна питања како пише Deutsche Welle, објашњава:

Процене су да је БиХ још увек осетљива на хибридна деловања, као и на негативне утицаје који прете суверенитету и независности државе.

О каквим се хибридним деловањима ради, појашњавају новинари немачког листа:

Многи аналитичари упозоравају на могуће ширење руског утицаја и радикализацију на Балкану.

Осврнимо се на ове догађаје и у ширем контексту, почевши од изгласавања резолуције о Сребреници у Генералној скупштини УН, преко оружане инвазије на север Косова и драконских притиска на српски народ на окупираној територији наше јужне покрајине, до одлуке о испоруци америчких противтенковских система FGM-148 Javelin терористима у Приштини — из ове перспективе тешко је одвојити војну вежбу у БиХ од текуће кампање жестоких притиска која за циљ има ликвидацију српског народа као сувереног политичког чиниоца на Балкану кроз наношење тоталног стратешког пораза.

Импликације

Са свим овим чињеницама на уму, јасно је да заједнички маневри ЕУФОР-а и КФОР-а не слуте ништа добро — у данима и недељама пред нама можемо очекивати нове притиске и нове нападе на српски народ, како у Републици Српској, тако и на окупираној територији Косова и Метохије.

А оружане формације под контролом колективног Запада спремају се управо за обрачун са народним отпором који је у светлу потпуне политичке импотенције званичног Београда остао можда и једини озбиљан отпор успостављању хегемоније Вашингтона на простору српског света.