
Почетак напада
Око шест часова по средњеевропском времену, група од најмање пет терориста наоружаних аутоматским оружјем ушла је у концертну дворану Крокус Сити Хол, северозападно од центра Москве.
Након убиства чувара (који су били наоружани само пендрецима), терористи су наставили да се крећу кроз зграду, отварајући ватру на групе цивила и бацајући молотовљеве коктеле што је довело до избијања огромног пожара у згради у којој се у том тренутку још увек налазио велики број људи.
Судећи према снимцима који су се појавили у јавности, терористи су добро обучени милитанти који су готово сигурно имали искуство као пешадија у стварним борбеним дејствима — на ово указује њихов пажљиво организован и тактички испланиран начин кретања кроз зграду као и професионална употреба наоружања.
Говорећи о наоружању, варнице које се могу видети на снимцима почетка напада указују на то да је коришћено оружје било неправилно држано, и врло вероватно је било закопано дужи временски период што указује на то да је напад припреман најмање неколико месеци.
Реакција руских служби
До пола осам по средњеевропском времену, специјалне јединице Росгвардије ушле су у зграду и започеле њено чишћење од терориста који су и даље могли бити присутни.
Раме уз раме с њима, у зграду су ушли и тимови спасилаца, као и медицински радници који су започели са евакуацијом како рањених, тако и тела убијених из запаљене зграде.
Ватрогасне службе користиле су хеликоптере да локализују пожар, а према последњим објављеним информацијама, на зграду је из ваздуха бачено више десетина тона воде.
Реакције Москве, Кијева и Вашингтона
Кијев и Вашингтон били су брзи у свом објашњењу да кијевски режим није одговоран за напад, а опсежна медијска кампања Запада која је уследила требало је да учврсти ту тезу и свали одговорност на терористе Исламске државе.
С друге стране, из Москве се огласило неколико званичника — заменик председавајућег Савета безбедности РФ Димитриј Медведев позвао је на максимално жесток обрачун са терористима, њихову ликвидацију и одговор силом, додајући да уколико се покаже да Кијев стоји иза напада, званичници режима морају бити уништени.
С њим се сложио и председник Руске Думе Вјачеслав Володин који је позвао на ликвидацију свих оних укључених у терористички напад.
Информациона кампања ЦИПСО
До овог тренутка, украјински Центар за психолошке операције започео је кампању дезинформација — с једне стране, објављиване су лажне вести о одговорности терориста из Ингушетије за напад, док су с друге стране телефони руских безбедносних служби били преплављени лажним дојавама о постављеним бомбама и новим терористичким нападима. Све ове дојаве показале су се као лажне.
Истовремено, појавило се и саопштење Исламске државе у ком терористичка група преузима одговорност за напад, но врло брзо се показало да је и ово била лажна вест — CNN који је пренео ове наводе, међутим, није се потрудио да демантује нетачну информацију.
Потерница за аутомобилима и судбина терориста
Нешто после десет часова по средњеевропском времену, руске безбедносне службе објавиле су потерницу за два возила марке Рено од којих је најмање једно било возило којим су терористи стигли до места злочина.
Иако су званичне информације веома ограничене, будући да аутомобили до овог тренутка још нису пронађени, а информације о хапшењу или ликвидацији терориста нису објављене, сви су изгледи да је макар део починилаца успео да побегне са лица места — или се њихова тела налазе у делу зграде који је у овом тренутку неприступачан због огромне количине дима.
Жртве
Јучерашњи напад, нажалост, убраја се у најкрвавије у савременој руској историји — према информацијама објављеним у овом тренутку, број убијених већи је од 70, а број повређених већи је од 160, укључујући ту и петоро деце.