Током јучерашњег дана, бројни медији блиски илегалним сецесионистичким структурама у Приштини објавили су о томе да становници изолованих и лоше повезаних регија Косова и Метохије сада могу приступити сателитском интернету Starlink, те да ће ова услуга одиграти кључну улогу не само у повезивању цивилног сектора, већ и у координисању комуникацијске подршке приликом различитих ванредних ситуација.

Повод за објављивање ове вести јесте одлука такозваног Регулаторног органа за електронске и поштанске комуникације на Косову* (ARKEP) да изда дозволу Масковој компанији да послује на окупираној територији наше јужне покрајине — судећи по информацијама доступним на званичној интернет страници Starlink-а, ово је био корак на који је компанија чекала пре почетка пружања својих услуга. Исто није случај са остатком територије Србије за који се наводи да ће услуга постати доступна током 2024. године, али без икаквих додатних података.

Импликације

Приоритизација Косова и Метохије у плановима Маскове компаније не може да не привлачи пажњу, тиме пре уколико на уму имамо чињеницу да се ради о привремено окупираној територији на којој сецесионистичке структуре које себе називају властима не могу да реше ни најосновније инфраструктурне проблеме као што је то, рецимо, потпуна дисфункционалност енергетске инфраструктуре која је резултат њеног насилног одсецања од матице.

Стога — намеће се питање, ко ће уопште користити Starlink на простору Космета, а тим пре у толикој мери да је компанији која ову услугу пружа било оправдано да приоритизује нестабилну територију под окупацијом у односу на друге међународно-признате земље региона, конкретно, Србију, Босну и Херцеговину и Црну Гору.

Ово питање је, наравно, реторичко — свако ко је макар посредно упознат са ситуацијом у зони СВО добро зна да је Маскова компанија, не без притисака званичног Вашингтона, још на самом почетку сукоба на територији бивше Украјине омогућила снагама ОСУ да слободно приступе Starlink-у, при чему се кијевски режим до данас снабдева неопходним техничким компонентама за одржавање интернет везе у зони борбених дејстава.

Значај Starlink-а у том погледу добро је познат — ради се о поузданом средству комуникације и координације јединица на бојном пољу, уз посебно истакнуту улогу у управљању беспилотним летилицама и преношењу прикупљених информација у командне центре у режиму реалног времена.

С тим на уму, посебно је индикативно што до уклањања административних препрека за деловање система Starlink на простору Косова и Метохије долази мање од недељу дана након што су медији блиски сепаратистичким структурама у Приштини у својим саопштењима имплицирали да су терористи КБС сада опремљени и ударним ФПВ дроновима каквима се користе ОСУ за борбу против руске оклопне технике. А, овакав развој догађаја тешко да би био изненађење имајући на уму чињеницу да је Велика Британија уложила значајне напоре да осигура размену искустава између КБС и ОСУ у оквиру свог програма војне обуке Interflex.