У светлу низа других догађаја у бројним кризним регионима света, почетак још једне антируске кампање у британском медијском простору прошао је релативно незапажено — ради се о тврдњи бројних медија који се позивају на слабо поткрепљене наводе Одсека за еколошку инспекцију да су руски научници започели или макар планирају да започну геолошка испитивања на Антарктику, кршећи тако постојеће међународне споразуме који уређују границе дозвољених активности на залеђеном континенту.

Ове тврдње немају упориште у стварности, ако ни због чега другог, онда просто због чињенице да руска истраживачка флота на Антарктику просто нема неопходну опрему која би омогућила овај тип истраживања. Зашто онда Британци у јавност пласирају тако необичну кампању?

Позадина догађаја

Британски наративи тврде да су руски научници открили огромне залихе нафте и гаса у износу од 500 милијарди барела које планирају да почну да експлоатишу у блиској будућности (одакле се појавила ова цифра, остаје нејасно) — и ово је снажна назнака тога да се овде примарно ради о борби за ресурсима богате територије које су према тренутно важећим међународним споразумима заштићене од експлоатације.

Стога, није искључено да Велика Британија у овом случају просто припрема информациони терен за објаву сопствених територијалних претензија у потпуној дезинтеграцији још једног сегмента међународног права.

Но, ситуација може имати и војне аспекте — оптужбе на рачун Русије могу представљати увод у ширу политичку кампању која ће за циљ имати ограничење и евентуалну ликвидацију руског приступа Антарктику. За ово би на првом месту био заинтересован Вашингтон.

Из геополитичког угла, а изузимајући могућу експлоатацију ресурса, Антарктик је значајан за САД јер су практично све компоненте америчког противракетног штита распоређене тако да одбију удар који би дошао преко северног пола — остављајући јужну путању потпуно незаштићеном.

Док је ово било тактички смислено решење због одсуства техничких капацитета за удар са југа у прошлости, ситуација се променила са ступањем Сармата, нове супер-тешке интерконтиненталне балистичке ракете, на борбено дежурство у стратешким ракетним снагама армије РФ — оружја које је кадро да изврши овај лет и достигне циљ.

Стога, потискивање Русије са Антарктика може представљaти увод у каснију милитаризацију континента са циљем размештања додатних елемената америчке противракетне одбране и последичне заштите такозване јужне путање.