Фотографија из јужних регија Авдејевке која све више подсећа на Артјомовск

Пробијена одбрана ОСУ на југу Авдејевке, руске снаге ушле на унутрашњу територију града;
Завршна фаза битке за Маринку, ОСУ задржавају присуство на северној обали Маринског резервоара

Битка за Авдејевку

У одлучној офанзиви којој је претходила моћна артиљеријска припрема, јединице армије РФ успеле су да пробију одбрану ОСУ на југу Авдејевке, излазећи тако из индустријске зоне и избијајући у унутрашњост самог града.

У овом маневру, руске јединице су заобишле постројење за прераду песка и одсекле снаге ОСУ базирне на тој локацији од центра града.

Офанзивна дејства настављају се и у правцу Северног и Тоњенког, а током јучерашњег дана обновљени су масовни артиљеријски и ваздушни удари на позиције осу у Првомајском.

Догађаји које видимо на терену, за сада потврђују тврдње низа аналитичара да руска команда планира да из индустријске зоне избије у блок Химик на југозападу града, тако пресецајући непријатељски систем одбране на два дела.

Битка за Маринку

У вечерњим сатима уторка, низ извора, укључујући и оне са терена пренели су информацију о потпуном ослобођењу Маринке, некада живог предграђа Доњецка које је током жестоких борби од почетка СВО практично потпуно сравњено са земљом.

Ипак, средства објективне контроле показују да ОСУ и даље задржавају присуство на територијама северно од Маринског резервоара које, технички, припадају административној регији града.

Упркос томе, главни део снага ОСУ је повучен из насељеног пункта у Георгијевку на западу, а одступање последњих јединица остаје само питање времена.

Након успостављања контроле над територијама северно од резервоара — што је за армију РФ неопходно с обзиром да се ради о узвишењима која омогућавају контролу над равницом на крајњем северозападу Маринке и путу ка Георгијевки, даља офанзива на запад биће могућа.

А, с обзиром на масовне артиљеријске ударе које руске снаге наносе на положаје ОСУ у суседном Курахову, Максимиљановки и Георгијевки, сви су изгледи да је даља офанзива у плану руске команде.

Артјомовски правац

Током јучерашњег дана, најжешће борбе под Артјомовском водиле су се за трасу Часов Јар – Хромово где тачна линија фронта у овом тренутку остаје непозната.

Упркос томе, средства објективне контроле потврдила су тешке губитке непријатељских снага које су остале значајно ослабљене након повлачења јединица нацистичког батаљона Азов у дубоку позадину.