Дипломатске службе Русије и Кине објавиле су јавности о планираној посети шефа руске дипломатије Сергеја Лаврова Пекингу, где ће одржати састанак са својим кинеским колегом Ван Јием.
Према ранијим саопштењима портпаролке Министарства спољних послова Марије Захарове, главне теме планираног разговора биће билатерална сарадња, али и ситуација на међународној арени, укључујући ту и питања украјинске кризе и војно-политичке ситуације у азијско-тихоокеанском региону, те координације дејстава на међународним платформама као што су УН, БРИКС и ШОС.
Позадина догађаја
Догађаји последњих недеља и месеци несумњиво су створили ситуацију у којој Москва и Пекинг, два стратешка партнера, имају више него довољно разлога да усагласе ставове и размотре могућу координацију у погледу даљих дејстава будући да се обе земље налазе на мети агресивних притисака колективног Запада и није искључено да ће у блиској будућности предузети кораке у погледу одговора на непријатељска дејства.
За Русију, то значи могуће проширење СВО у правно-политичкој сфери везано за званичне оптужбе на рачун кијевског режима за финансирање тероризма и пружање заштите појединцима директно умешаним у организацију и извршавање терористичких напада на територији Русије.
Поред тога, имајући на уму саопштења руског представника у УН, сви су изгледи да ће Москва од маја сматрати кијевски режим нелегитимним с међународно-правне тачке гледишта, те да ће деловати из те полазне позиције за шта би подршка Кине била више него значајна.
С друге стране, Кина се суочава са вероватним проширењем пацифичког војног блока АУКУС, те даљим координисаним притисцима који ће уследити након трилатералног састанка САД – Филипини – Јапан наредне недеље.
Далеко значајније за Пекинг, међутим, биће питање реакције на до сада можда најдиректније и најгрубље кршење принципа једне Кине од стране Вашингтона који је почетком марта распоредио своје специјалне јединице на тајванским војним базама.