Први пут од почетка ескалације палестинско-израелског сукоба, Вашингтон је остао уздржан на гласању Савета безбедности УН што је омогућило усвајање резолуције која захтева тренутну обуставу ватре до завршетка Рамазана (наредне две недеље) као и ослобађање свих заробљеника које Хамас и даље задржава.
Упркос томе, представница САД у међународној институцији појаснила је да ова одлука не значи промену политике Вашингтона који и даље сматра Хамас јединим одговорним за тренутну ситуацију на терену.
Реакција Израела
Без обзира на оправдања Вашингтона, реакција Израела била је изузетно негативна — из кабинета премијера Бенјамина Нетанјахуа стигла је оптужба за „повлачење САД“ и саопштење да је раније најављена посета високе израелске делегације Вашингтону отказана.
И ова одлука није само демонстративна — циљ посете био је проналажење алтернативе копненој инвазији на Рафу и њено отказивање, стога, може се тумачити као порука Израела да ће испунити своје претње и ући у Рафу без обзира на став САД.
Импликације
Да ли ово значи да долази до значајне промене у односима Вашингтона и Тел Авива? Одговор је не — упркос демонстративним потезима обе стране и очигледним неслагањима, међусобна зависност САД и Израела о којој смо писали раније остаје главни фактор њиховог односа.
Тако се упркос отказивању посете израелске делегације министар одбране Јоав Галант већ се налази на консултацијама у Вашингтону, а канцеларија америчког председника јуче је одобрила 3,3 милијарде долара војне помоћи Израелу за борбу против Хамаса. Толико о промени политике.