Јучерашњи масовни ваздушни удар на циљеве широм територије бивше Украјине који су авијација, морнарица и ракетне снаге армије РФ извеле био је праћен вишеслојном информационо-пропагандном кампањом кијевског режима која је с једне стране имала за циљ да преувелича претрпљену штету, а с друге стране да створи представу о непостојећим успесима ПВО која практично није ни активирана против руских ракета.

Стање украјинске енергетске мреже

Мада су турбине Кијевске хидроелектране биле погођене са две ракете што је довело до озбиљне штете која на може бити тако лако санирана, овде се ради о изузетку пре него о правилу — већина других циљева повезаних са енергетском инфраструктуром кијевског режима биле су трафостанице и релејне станице чији је ремонт далеко једноставнији задатак.

Искључења електричне енергије о којима су писали бројни извори такође нису била изазвана хаваријама, већ су, напротив, била превентивне природе — све ово указује на то да о „враћању Украјине у камено доба“ о ком хистерично пишу и украјински и западни медији не може бити ни речи.

И ово није последица ни неефикасности руског оружја, ни ефикасности непријатељске ПВО већ одлуке руске команде да не наноси критичну штету непријатељу — зашто је ова одлука донета и зашто све ракете нису биле лансиране ка турбинама остаје отворено питање.

Нуклеарна хистерија Кијева

У светлу ове чињенице још комичније делује одлука кијевског режима да започне са припремама за руски нуклеарни удар — локалне самоуправе јуче су добиле задатак од нелегитимног председничког кабинета да обезбеде неопходна средства заштите од последица примене нуклеарног или хемијског оружја.

Није потребно посебно помињати да за ову хистерију нема ни најмањег основа и јасно је да се радило о покушају кијевског режима да искористи тренутак повећане медијске пажње и допринесе додатној ескалацији сукоба што у последњем периоду представља основу стратегије колективног Запада у текућем прокси-рату против Русије.

Удари на положаје ОСУ и ноћашњи други талас

Иако су већину циљева јучерашњих удара представљали објекти енергетске инфраструктуре, не треба изгубити из вида да су се на удару нашли и циљеви директно повезани са војним капацитетима ОСУ међу којима можемо поменути:

  • Радарску станицу у Одеској области
  • Међународни аеродром Дњепропетровск
  • Институт за авио-технологије у Кијеву
  • Аеродром Жуљани у Кијевској области

Током ноћи између понедељка и уторка, као и током јутра видели смо нову серију удара у којима су ударни дронови Герањ одиграли нешто значајнију улогу. На списку циљева било је мање инфраструктурних објеката, а више оних које директно користе ОСУ — ту можемо поменути уништен хотел у Кривом Рогу где су према прелиминарним информацијама били стационирани официри обавештајне службе кијевског режима, као и најмање седам објеката ОСУ у Запорожју.

Поред тога, за сада неидентификовани циљеви поражени су у:

  • Кијевској области
  • Виницкој области
  • Хмељницкој области
  • Дњепропетровској области
  • Житомирској области
  • Ровењској области.