Министарство одбране Румуније јуче је изнело предложене измене Закона о националној одбрани на јавну дебату — уколико ове измене буду и усвојене, Румунија ће први пут у својој историји имати законску могућност да уведе своје трупе на територију друге државе, а у циљу заштите сопствених грађана у иностранству, укључујући ту и од нејасно дефинисаних хибридних претњи.

Позадина догађаја

Где Румунија планира да пошаље своје оружане снаге није потребно посебно прецизирати — на територији суседне Молдавије живи око 600.000 Румуна од којих се многи налазе на највишим државним позицијама, а у складу са планом колективног Запада о евентуалном уједињењу две државе и последичним ”аутоматским” уласком Молдавије у НАТО и ликвидацијом Придњестровља и Гагаузије.

Ово постаје утолико очигледније уколико обратимо пажњу на чињеницу да се у овом тренутку одвија већ трећа за 2024 заједничка војна вежба оружаних снага Румуније и Молдавије уз обавезно присуство америчких инструктора. А томе можемо додати и нови Закон о државној граници који је усвојио молдавски парламент, а из ког су избачени термини демаркације и делимитације, али је зато уведена могућност спровођења граничне контроле од стране иностраних снага.

С друге стране, о растућој улози Румуније у агресивним плановима НАТО сведочи више чињеница — на првом месту, ту су објављени планови о изградњи највеће НАТО базе у Европи недалеко од војно-логистичког центра, лучког града Констанца.

Такође, према документима секретаријата НАТО, почетком марта донета је одлука о повећању броја снага које су укључене у групу за колективну одбрану (Collective Defense Battle Group) чија је зона одговорности управо Румунија, а увежбавање брзог пребацивања ове групе увежбаваће се у току овог месеца у оквиру војно-логистичке вежбе Global South.