Протести изазвани одлуком марионетске владе Никола Пашињана на преда део територија Тавушке области Азербејџану се настављају — грађанми Јерменије у више градова излазе на демонстрације и успостављају барикаде на кључним саобраћајницама, а протестни покрет захватио је чак и престоницу Јереван у којој су блокиране главне улице у самом центру града.

Током јучерашњег дана дошло је и до првих озбиљнијих сукоба окупљених са полицијом што је довело до задржавања нешто више од десет људи.

Но догађај који је медијски био најиспраћенији, и који је несумњиво дао нову снагу протестном покрету јесте била одлука припадника оружаних снага Јерменије у Киранцу да се придруже демонстрантима, а такође су се појавиле информације о више десетина војника који предали оставке због издајничке политике актуелних власти.

Које су импликације?

Упркос томе што се ради о веома моћном сигналу и снажном удару на легитимитет власти, нажалост постоје добре шансе да ово једноставно неће бити довољно — акције протеста, иако распрострањене широм Јерменије једноставно нису довољно масовне да би представљале озбиљну претњу властима.

Покушаји консолидације протестног покрета, по свему судећи, нису били успешни, а покушај опозиционих политичара да се позиционирају као њихови лидери дочекани су са неповерењем и скептицизмом код народа који је након вишегодишње интензивне информационо-пропагандне кампање западних стручњака за стратешку комуникацију постао чврсто уверен у безизлазност свог положаја и бесмисленост протестних акција.

Стога, бар за сада, ствари не изгледају оптимистично — уколико убрзо не дође до значајног раста броја учесника протеста, сви су изгледи да власти могу само сачекати да се енергија која сада постоји истроши и да протестни покрет престане да постоји без било какве озбиљније интервенције званичног Јеревана.