Након много очекивања и још више дебата на тему у руској јавности, тим волонтера, иноватора и инжењера из Тулске области који воде канал Там за туманами објавило је снимак првог званично одобреног испитивања њиховог пројекта руског дрона морског базирања.

Техничке карактеристике

Према објављеним информацијама, основни прототип има домет деловања од 250 километара, али уз могућност модификације која ће уз већи резервоар за гориво омогућити значајно повећање ове цифре.

Тестирани прототип носи 250 килограма експлозива, али планови предвиђају да ће модел који ће по одобрењу ући у серијску производњу имати условну бојеву главу од 350 килограма.

Сам дрон опремљен је најсавременијим системима за сателитску навигацију, као и инерцијалном јединицом слично оној која се уграђује у комерцијалне беспилотне летилице са циљем њихове стабилизације и лета у аутоматском режиму.

Зашто је ово значајно?

Дронови морског базирања представљају тип наоружања који се већ дуго налази у арсеналу ОСУ и који је, нажалост, током времена нанео многе болне ударе руској Црноморској флоти — стога, развој руског еквивалента несумњиво представља адекватан одговор.

Но, ова ситуација указује на још нешто — овде се не ради о чињеници да Русија не поседује неопходну технологију, напротив, подводни дрон Посейдон је представљен још 2015, односно готово осам година пре него што су ОСУ почеле да размишљају о дроновима морског базирања, али у случају Посејдона, ради се о веома скупом и притом нуклеарном оружју. Руско Министарство одбране просто никада није покушало да искористи постојећу технологију за развој конвенционалног система.

И управо ово јесте један од типичних проблема управе Сергеја Шојга и један од савршених примера онога што се очекује од новог Министра одбране Андреја Белоусова — тим који израдио овај прототип прошао је кроз изузетно дуг бирократски пут, цео пројекат финансиран је донацијама јавности, а од серијске производње и даље га дели презентација резултата тестирања и разматрање ове презентације пред мноштвом комитета. И за то време, ово савремено оружје остаје на листи чекања уместо на бојном пољу.