У разговору са медијима, шеф руске дипломатије Сергеј Лавров потврдио је раније наводе о томе да се након инвазије ОСУ на Курску област више не може говорити о преговорима, додајући притом да ће Русија безусловно дати одговарајућу оцену ситуације, мада нешто касније.

На питање о томе какав ће бити одговор Русије, Лавров је одговорио да се ради о питању које се налази у домену компетенције врховног команданта, односно, руског председника Владимира Путина.

Позадина изјава

Оно што овде посебно привлачи пажњу јесте управо терминологија којом се Лавров служи — на првом месту, он не говори ни о диверзијама, ни о провокацијама већ управо о инвазији (вторжение) на Курску област.

Признајући да овде постоји ризик од субјективне интерпретације, ипак је неопходно приметити да се ради о реторици коју нисмо чули раније, и са добрим разлогом — према руском праву (као, уосталом, и праву сваке суверене државе), инвазија од државног врха захтева реакцију у виду објаве рата. Другим речима, Лавров је практично поручио да Москва сматра да је су догађаји у Курској области casus belli.

Још једна ствар је интересантна — шеф руске дипломатије није рекао да ће о одговору одлучити председник, већ врховни командант. Иако се, наравно, ради о истој особи, импликације могу бити знатно другачије — одлука председника имплицирала би политички одговор, а одлука врховног команданта војни.

Иако се у оба случаја ради о врло суптилној промени реторике, имајући на уму изузетну пажњу коју је званична Москва посвећивала промишљеној и одмереној терминологији од самог почетка СВО, чини се основаним претпоставити да ови детаљи у најмању руку завређују нашу пажњу.

Но, да ли у речима шефа руске дипломатије заиста можемо пронаћи наговештаје предстојеће ескалације показаће време. До тада, нама, као и значајном делу и руске и светске јавности остаје да се надамо да се ера црвених линија и гестова добре воље ближи крају, а да је пред нама тренутак активирања пуних војних капацитета армије РФ након формалне објаве рата у складу са међународним правом.