Састанак премијера Пољске и Финске, Доналда Туска и Петерија Орпа није могао проћи без можда и тренутно напопуларније теме европске политике — ризика од директног сукоба са Русијом.
Тако је пољски премијер упозорио свог финског колегу да званични Хелсинки, као и читава Европа, мора бити спреман за најгори сценарио — а, то значи бити у стању да ”мобилише своје снаге и ресурсе без страха од војне моћи Русије”.
Позадина изјаве
Ова изјава можда се могла сматрати сензационалистичком пре неколико месеци, али у јеку ратне хистерије која се шири континентом, она тешко да је изненађујућа — тим пре у контексту северне Европе која, судећи по броју војних вежба, али и билатералних безбедносних споразума склопљених са САД игра можда и кључну улогу у стратешкој концепцији Вашингтона.
До овог тренутка је постало потпуно јасно да ће овакве изјаве бити све чешће и понављане до своје потпуне нормализације — оне представљају интегрални део политике страха коју су европске елите одабрале као тактику убеђивања сопствених грађана да су растући војни расходи, отварање територије за америчке трупе и свеопшта милитаризација државе и друштва не само оправдани, већ и неопходни кораци у светлу фиктивне претње са истока.