Говорећи о перспективама даљег развоја оружаних снага Пољске, министар одбране Владислав Косињак-Камиш објавио је о плановима за успостављање новог рода војске који ће бити заснован на употреби беспилотних технологија.
Притом, како појашњава пољски министар, овде се неће радити само о беспилотним летилицама већ и о системима копненог и морског базирања.
Перспективе
Искуство СВО већ је вишеструко демонстрирало изузетан, ако не и пресудни значај различитих беспилотних уређаја у савременим борбеним дејствима — од малих, често комерцијалних дронова који се користе примарно у сврху извиђања, преко конвенционалних ударних, до убојитих ФПВ дронова,товарних беспилотних платформи и ударних чамаца на даљинско управљање.
Притом, силе које данас предводе беспилотну наменску индустрију, мислећи ту пре свега на Кину и Иран доводе до савршенства економичност ових система без икаквих компромиса по питању њихове ефикасности.
Све ово значи да се ради о високо перспективној грани оружаних снага коју чак и мале државе без значајних војних буџета могу развити до импресивног нивоа — и управо овде налази се лекција за Србију која тешко да остварује свој пун капацитет по овом питању.
У овом тренутку, Србија има на располагању летилице Пегаз и Врабац које су представљене 2011 што у овој индустрији представља давну прошлост што се огледа и у конструкцији и способностима летилице. И нема сумње да Србија може постићи много више.