Након више од 13 година контроверзе, званична Варшава најзад је донела одлуку о окончању истраге пада авиона бившег пољског председника Леха Качињског и високих представника пољског државног врха у Смоленску 2010.

Министар унутрашњих послова Пољске саопштио је да не постоје никакве индикације да је Русија играла улогу у паду авиона и да ће Варшава прихватити грешку пилота као коначно и валидно објашњење за несрећу.

Позадина догађаја

Догађај о ком се ради јесте трагичан пад авиона бившег пољског председника у којем је погинуло 89 представника пољског државног врха који су били на путу за Русију како би присуствовали комеморацији жртава Катињског масакра.

Након несреће, Пољска и Русија спровеле су одвојене истраге које су независно једна од друге дошле до закључка да је узрок пада била грешка пилота у условима слабе видљивости.

Ипак, у годинама које су уследиле, нове власти Пољске одбиле су да прихвате ову верзију, формирајући нову истражну комисију чији је задатак био утврђивање могуће одговорности Русије у паду авиона. Ова дубоко политизована комисија изнела је у јавност низ апсурдних теорија које су притом, како се касније показало, биле засноване на подметнутим доказима.

С тим на уму, да ли одлука о окончању истраге и распуштању ове комисије означава некакву промену у односима Варшаве и Москве? Одговор на ово питање несумњиво је не — током последњих година, политизована комисија била је на удару мноштва критика због огромних финансијских средстава која су у њу улагана. Окончање истраге и затварање комисије само су начин за нову владу Пољске да стекне јефтине политичке поене на унутрашњем плану.

И док је ова комисија несумњиво играла улогу у ширењу антируских наратива, овај процес је увелико завршен што је информациону улогу одржавања истраге у животу учинило бесмисленом.