Процеси које можемо пратити већ месецима најзад су и формално потврђени од стране америчког министра одбране Лојда Остина који је на заседању министара одбране држава чланица НАТО у Бриселу отворено поручио да милитантни пакт планира да интензивира своје војне активности у Западној Африци и Централној Азији.

Притом, Остин тврди да је ова одлука донета због неопходности супротстављања Исламској држави и слању полуке радикалним исламистима да је НАТО спреман да им пружи отпор на било којој тачки планете. Ситуација је, наравно, далеко другачија.

Централна Азија

Безбедносна ситуација у Централној Азији несумњиво је далеко од идеалне са повећањем активности групе Хизб ут-Тахрир у приграничним регијама Киргизије и Узбекистана, као и Џамат Ансарула и Вилајет Хорасана у неколико регионалних држава. Упркос томе, овде се ради више о демонстрацији присуства које се реализује посредством релативно тривијалних активности као што су постављање терористичких застава на државним институцијама или снимање театралних видео материјала.

Но, све ово није спречило Запад да још почетком јула покрене опсежну медијску кампању која је за циљ имала да убеди западну јавност да конкретно Вилајет Хорасана представља више него опасну међународну терористичку организацију која на свом располагању има готово 10.000 прекаљених бораца спремних да пођу у Џихад против Европе. Само што сви ови наводи нису објаснили где се тако огромне снаге уопште налазе и како делују неопажено.

Оно што ситуацију чини утолико занимљивијом је што је ова вест о наводном рапидном јачању Вилајета Хорасана дошла од Самија Садата, некадашњег команданта специјалних јединица колаборационистичке авганистанске власти који је евакуисан из Кабула заједно са америчким војним особљем, након чега се настанио у Лондону где ради као директор и власник приватне консултантске агенције специјализоване за безбедносна питања Sadat Consultants Limited. Истовремено, Садат је лидер виртуалне паравојне формације Уједињени фронт Авганистана која се (на интернету, али не и на терену) бори против Талибана и за прозападни Авганистан.

Другим речима, наводна терористичка претња у Централној Азији представља просто изговор за колективни Запад да интензивира своје сопствене планове у региону који су на првом месту усмерени на потискивање Русије и дезинтеграцију постсовјетског простора што је сценарио који се у последњим месецима активно реализује кроз деловање Организације туркијских држава и директно Анкаре која се убрзано позиционира као лидер туркијског света и чија је Академија за обавештајну делатност (иначе координисана од стране британског МИ6) још у мају изнела предлог да управо Турска треба да буде лидер међународне коалиције којиа би се борила против тероризма у Централној Азији.