Тензије између Будимпеште и Брисела настављају да расту, а тезе о могућој одлуци Мађарске да напусти ЕУ које су се некада чиниле маргиналном аналитиком добијају све више тежине — у прилог овоме говори и данашње обраћање мађарског премијера Виктора Орбана које у великој мери носи програмски карактер и указује на могуће радикалне промене мађарске политике у не тако далекој будућности:
Ми нисмо приступили оваквој Европској Унији. Ја сам 2004 године водио кампању за приступање, и и даље сматрам да је унутар ње боље него споља, али истовремено не желим да скривам чињеницу да се 2004 није било говора о овоме што видимо данас.
Није било говора о пуштању милион избеглица на континент, ни о томе да се државе које се томе противе, као што је Мађарска, приморавају да пристану. Ни о томе да се врши притисак на државе, као што је Мађарска, које по уставу препознају породицу као сачињену од мушкарца и жене.
Мађарска је приступила ЕУ због безбедности и због слободног приступа великим европским тржиштима. А сада, Европа пролази кроз озбиљну економску кризу, али и безбедносну кризу због сукоба у Украјини.
Позадина изјава
Другим речима, Орбан овде јасно поручује да све оно што је навело Будимпешту да се одлучи да приступи ЕУ више практично не постоји — економија се налази пред изузетно озбиљним изазовима на које, судећи по реакцијама на протесте пољопривредника широм континетна, бриселске елите немају адекватан одговор, а уз то, као што је мађарски лидер више пута понављао, сенка рата надвила се над континентом.
И јасно је да постоји и више од онога што је овде јавно речено — Мађарска и Орбан лично више пута су се нашли на мети претњи и уцена Брисела по великом броју питања, укључујући ту и последњи пакет војне помоћи Кијеву који је Будимпешта покушавала да блокира до последњег тренутка.
Све ово указује на то да Мађарска полако али сигурно тражи партнерства изван ЕУ, покушавајући да избегне да буде увучена у будућност несигурности и рата ка којој, уверен је Орбан, ЕУ иде брзим кораком. И овај процес већ је у току — не само да Мађарска није разрушила односе са Москвом, већ је и започела са интензивирањем сарадње са Турском, као и бројним азијским државама.
И док је несумњиво прерано говорити о покретању процедуре напуштања ЕУ, нема сумње да се Будимпешта активно припрема за такву могућност.