Током данашњег дана, на територији наше окупиране јужне покрајине, шиптарски сепаратисти спровели су нову квази-полицијску операцију усмерену како на застрашивање српског становништва, тако и на даљу ликвидацију прежитака српске државности на северу Космета.
Иако се на први поглед ради о одвојеним инцидентима, јасно је да су данашње активности терористичких снага под контролом сепаратиста из Приштине биле део јединствене хибридне операције која је, судећи по изјавама страних званичника, укључујући ту и амбасадора САД у Београду Кристофера Хила била одобрена и подржана од стране колективног Запада.
Хапшења у вези са случајем „Бањска“
Највише револта јавности оправдано су изазвала нова задржавања Срба у вези са такозваним случајем „Бањска“ — отмицама наших сународника претходило је подизање оптужнице против 45 особа од стране такозваног Специјалног тужилаштва Косова* при чему се они терете за тероризам, финансирање тероризма, прање новца и дела против „уставног* поретка“.
Главни тужилац институције шиптарских структура Бљерим Исуфај притом је поручио медијима да је део истраге у оквиру случаја „Бањска“ био спроведен у иностранству што недвосмислено указује на то да је Приштина, као и увек до сада, имала подршку својих западних покровитеља у планирању нових антисрпских корака.
Док шиптарски (условно) званичници нису дали коментаре о наводној умешаности званичног Београда у догађаје у Бањској, ова прилика је искоришћена да се Србија оптужи за одбијање сарадње са илегалним шиптарским институцијама.
Ово је, очигледно, била својеврсна увертира у наступ Кристофера Хила који је успутно поменуо да је обавестио власти у Београду да очекује да сви оптужени од стране шиптарских сепаратиста буду ухапшени — по свему судећи, овде се ради о еуфемизму за изручење грађана Србије терористима у Приштини, а на захтев Вашингтона.
Претрес Управе за трезор
Паралелно са новим задржавањима Срба, шиптарске оружане формације упале су у зграду Управе за трезор у Лепосавићу одакле су под изговором истраге о прању новца украли велику количину докумената, рачунара, архивске грађе, али и новца, углавном динара.
О инциденту се огласило Министарство културе Србије које је поручило да насиље косовске полиције* подсећа на крађу архивске грађе из Првог и Другог светског рата.
Реакције Београда
До овог тренутка, у медијима су се појавили наводи о томе да ће се председник Србије Александар Вучић сутра у 18 часова обратити јавности у вези са ситуацијом на територији Косова и Метохије — према писању Новости, проглашење окупације дела српске територије разматра се као једна од опција.
Традиционално запаљиве изјаве даје и потпредседник Владе Александар Вулин који упозорава да ситуација на Космету може ескалирати сваког тренутка, те да Србија неће стајати по страни гледајући насиље над Србима.
Поред тога што је јавност Србије до овог тренутка више него навикнута на велике изјаве и велика обећања високих званичника без икаквих конкретних корака, јасно је да постоји огромна подршка за можда и једини преостали и свакако оправдан корак — #ПрогласитеОкупацију
Да ли ће званични Београд пронаћи политичке снаге и воље да најзад почне да предузима мере усмерене на одбрану нашег народа и заштиту наших кључних националних интереса или ће се пак још једном показати као немоћан пред притиском Запада показаће часови и дани пред нама.