Упркос већ претрпљеним губицима током данашњег дана, ОСУ у овом тренутку настављају са офанзивним дејствима на граници Сумске области и Глушковског рејона Курске области — према изворима са терена, непријатељ покушава да оствари продор у рејону насељених пунктова Медвеђе и Нови Пут.
Судећи по тренутном правцу непријатељског деловања, чини се да је замисао украјинске команде стварање претње Корењову са југоистока, након чега би се руске снаге које тренутно спроводе контраофанзивна дејства нашле у кљештима између две групе ОСУ.
Према последњим информацијама, ситуација остаје напета, а борбе се воде обновљеним интензитетом.
Ситуација на терену
Према прелиминарним информацијама, ОСУ се служе истом техником као и током првобитног продора у Курску област 6. августа — инжењерске јединице покушавају да пробију коридор кроз руска минска поља док се мале моторизоване групе крију у шумама, спремајући се за удар у дубину руске одбране.
За разлику од августа, руска одбрана сада је далеко спремнија и опремљенија тешком техником која је током дана већ избацила из строја неколико дефицитних инжењерских јединица непријатеља.
Такође, главну линију одбрани овде сачињавају редовне јединице армије РФ, а не већински граничари као што је то био случај у августу — ово са собом повлачи веће борбено искуство, али и приступ савременим осматрачким средствима која омогућавају ефикасније реаговање на покрете непријатеља.
Перспективе даљег развоја ситуације
Искуство показује да не треба потцењивати непријатеља, но упркос томе, армија РФ сада има више фактора на својој страни — поред горе поменутих разлика у односу на 6. август, јасно је да је офанзива ОСУ на Глушковски рејон реакција на руске противударе. И ово значи да иницијатива није на страни непријатеља који је приморан да реагује на променљиву ситуацију на терену.
Такође, формирање Координационог савета за питања безбедности Белгородске, Курске и Брјанске области могло је имати утицаја на спремност армије РФ да одговори на нове провокације — штавише, текући догађаји несумњиво ће представљати својеврсни испит за новоформирану структуру. Да ли ће се она показати као кадра да одговори на сложене безбедносне изазове показаће управо наредни дани.
С друге стране, кампања уништења мостова Глушковског рејона коју су ОСУ спроводиле током августа може се показати проблематичном — у овом тренутку, видимо игру мачке и миша између инжењерских јединица армије РФ и извиђачких јединица ОСУ. Док једни постављају понтонске мостове, успостављајући тако нове логистичке руте, други покушавају да их открију и пресеку.
Стога, осигуравање стабилног снабдевања руске одбране несумњиво ће представљати sin qua non услов успеха руске одбрамбене операције — уколико дође до колапса логистике, свака друга предност коју армија РФ у овом тренутку има нестаће у врло кратком року. Но, за сада, назнака оваквог развоја догађаја нема и у овом тренутку, активности непријатеља успешно се блокирају, али и скупо наплаћују.