Након новог сукоба обалских стража Кине и Филипина, Манила прети интервенцијом оружаних снага САД

У петак дошло је до нове конфронтације кинеске обалске страже са бродовима Филипина који су покушали да, још једном, без обавештавања Пекинга уђу у воде у рејону гребена Скарборо — оваква провокација, и последични одговор Кине са применом водених топова далеко су од неуобичајених.

Штавише, током претходних годину дана, слични инциденти са последичним дипломатским сукобима и разменом оштрих речи између званичника две државе одвијали су се најмање једном месечно, а у периодима високих тензија између Пекинга и Вашингтона, чак и чешће.

Но, овог пута, филипинска реторика отишла је даље него што је то обично случај — званичници Маниле подсетили су Пекинг на постојање филипинско-америчког одбрамбеног споразума према ком би, тврде они, погибија макар једног филипинског моранара представљала повод за активирање споразума и укључење оружаних снага САД у деловање против Кине.

Позадина изјава

Склапање билатералног безбедносног споразума Маниле и Вашингтона о ком говоре филипински званичници представљало је почетну тачку тренутног периода континуираног раста војно-политичких тензија у азијско-тихоокеанском региону који сада траје већ дуже од годину дана.

Током тог периода, и филипинска и америчка снага неколико пута су подсећале Пекинг на могуће импликације овог споразума, но ово је први пут да Манила отворено говори о могућности његове примене у вези са конкретним инцидентом.

Такође је интересантно да је наводе филипинске стране потврдио и дежурни анти-кинески хистерик, главнокомандујући америчком морнарицом у индо-пацифичком региону, Џон Акилино — он појашњава да се примена водених топова не може сматрати војним нападом какав је дефинисан у споразуму, али да би погибија филипинских морнара отворила могућност за другачију интерпретацију.

Све ово, међутим, остаје на нивоу провокативне реторике — јасно је да Вашингтон нема намеру да мења своје планове у погледу сукоба са Кином ни због једног, ни због десет, ни због стотину филипинских морнара. На крају крајева, билатерални безбедносни споразум са Манилом је ту да служи америчким, а не филипинских интересима.

А медијска хистерија коју видимо није ништа друго до покушаја повећања притиска на Кину у циљу смањења њене одлучности у погледу реакција на филипинске провокације.