Поред значајних успеха које је армија РФ остварила на покровском правцу, током данашњег дана забележене су и драматичне промене линије фронта на торецком правцу — у овом тренутку, од потпуног ослобођења Новоградског (под кијевским режимом преименованог у Њујорк), руске снаге дели свега неколико улица на крајњој северној периферији града. У тренутку писања овог текста, већ се појављују наводи о томе да су последњи припадници 46. десантне бригаде ОСУ управо напустили положаје и повукли се ка Нелеповки.

Иако ова информација за сада није званично потврђена, такав исход је више него очекиван — након успостављања контроле над територијом фенолног завода у Њујорку, руске снаге започеле су са офанзивом на Нелеповку из два правца — колапс одбране ОСУ у овом насељеном пункту тако би означио и потпуно опкољавање преосталих снага ОСУ на северној периферији Њујорка. Другим речима, пад Њујорка и ослобођење Новоградског у овом тренутку је питање времена и сви су изгледи да се ради о сатима, пре него о данима.

С обзиром на значајно проширење зоне руске контроле које је забележено данас и последично погоршање ситуације за ОСУ, шансе за дугу одбрану Нелеповке у овом тренутку остају минималне — аналитичари су сагласни да ће након ослобођења овог насељеног пункта јединице армије РФ наставити са офанзивом у правцу Леонидовке чиме ће створити могућност за истовремени удар на сам Торецк како са југоистока, тако и са југозапада. Притом, контрола над два стратешки значајна узвишења, бившим рудницима Северни и Артјом даје руским снагама изванредну видљивост над кретањима ОСУ у самом граду што ће несумњиво олакшати решавање задатка пред њима.

Стратешки значај

Као што смо писали раније, евентуално ослобођење Торецка (Дзержинска) значиће и руску контролу над трасом Константиновка – Торецк што ће омогућити развој офанзиве ка Константиновки и удар на позадину непријатељских положаја у Часов Јару. Овакав развој догађаја може довести до драматичних промена на ширем артјомовском правцу након којих ће се линија фротна померити знатно ближе Славјанско-Краматорској агломерацији, последњем великом упоришту ОСУ на северу ДНР.

Сагледавајући ову могућност у перспективи једнако значајних руских успеха на покровском и јужнодоњецком правцу, јасно је да би решавање ових задатака уједно означило и успех у широј доњецкој кампањи, односно избијање јединица армије РФ на границе ДНР са перспективом преливања борбених дејстава у Дњепропетровску област.