Када је Европска унија у фебруару објавила о почетку операције EUNAVFOR Aspides, радило се о ангажману европских морнарица у склопу америчке међународне коалиције усмерене на супротстављање деловању јеменских Хута у акваторији Црвеног мора.
Но упркос високим очекивањима и значајном публицитету који је пратио овај покушај Брисела да се представи као релевантна војна сила, за само 76 дана, Aspides је дошла до свог неславног завршетка — главнокомандујући морнаричком групом контраадмирал Василис Грипарис јуче је послао извештај у Брисел у ком се наводи да је у групи остало још само три брода те да се у тим условима мисија не може наставити.
Шта се догодило?
Операција Aspides од својих најранијих почетака сусрела се са бројним проблемима на првом месту техничке природе — нефункционалност кључних компоненти брзо је постала јасна и једна по једна, посаде бродова пријављивале су да немају капацитета да испуне задатке мисије која је требало да траје годину дана.
И ово је нешто што се показује као типично за борбена дејства у 2020-им — вишедеценијски период релативног мира и изузетно асиметричних сукоба, асиметричних на првом месту у погледу техничких капацитета учесника довео је до глобалног пада борбене готовости светских армија.
И ово није нешто што се тиче само Запада — и армија РФ дочекала је почетак СВО веома неспремна и њена ефикасност коју видимо данас последица је болних лекција прве године СВО.
Све ово указује на то да свет улази у нову еру глобалног конфликта која је по својој форми сличнија великим ратовима 20. века него антитерористичким операцијама 21.