Приликом званичне посете Француској, кинески председник Си Ђинпинг учествовао је у трилатералном састанку са француским лидером Емануелом Макроном и председницом Европске комисије Урсулом фон дер Лајен. Резултати овог састанка остају прилично нејасни, будући да су званична саопштења, која долазе од фон дер Лајенове, само понављање истих фраза које смо могли чути небројено пута од европских званичника:

Ми очекујемо да ће Кина искористити сав свој утицај, сав свој притисак како би приморала Русију да оконча оно што ради у Украјини.

Она је такође поручила да је изузетно важно да Си Ђинпинг лично допринесе ”смањењу нуклеарне реторике Русије” будући да, сматрају у Бриселу, он је то већ чинио у прошлости.

Позадина догађаја

Уколико подвучемо црту испод свих ових саопштења, чини се да их можемо сумирати у једној фрази — ништа ново. И заиста, позиви ЕУ Пекингу да искористи свој утицај на Москву и допринесе разрешењу сукоба у корист колективног Запада до овог тренутка је већ опште место. И сви су изгледи да Кина нема ни најмањи интерес да то учини.

На крају крајева, и Москва и Пекинг савршено су свесни чињенице да ће колективни Запад учинити све што може да забије клин у односе две државе како би могао да се обрачуна с њима једном по једном — на крају крајева, Запад је уверен да Русија мора капитулирати без економске подршке Кине, баш као што и Кина нема начина да се супротстави западу без војне помоћи Русије.

С тим на уму, док тренутни притисак сукоба на глобални трговински систем несумњиво није у интересу Кине, алтернатива томе била би само погубнија по Пекинг у средњој и дугорочној перспективи.

Стога, уколико покушамо да пронађемо ма какве конкретне резултате трилатералног састанка, једино о чему можемо говорити јесте то да је Си Ђинпинг само још једном добио потврду тога да у Европској унији неће пронаћи сувереног партнера с којим може водити дијалог мимо интереса Вашингтона — што је за Пекинг и био главни циљ европске турнеје.