Данас у Прагу, генерални секретар НАТО Јенс Столтенберг поручио је да ће милитантни блок од јула ове године играти активнију улогу у координацији војне помоћи кијевском режиму.

Овај корак, према његовим речима, требало би да онемогући понављање кашњења испорука каква су се догодила крајем претходне године и почетком ове.

Зашто је ово значајно?

На првом месту, овај развој догађаја указује на губитак последњих остатака независног деловања Кијева који је до сада релативно слободно распоређивао и употребљавао западно наоружање онда када оно стигне на територију условне Украјине — сада, ово се мења. Ове одлуке убудуће ће доносити НАТО специјалисти.

Још један аспект који ће се вероватно променити јесте окончање праксе самосталног одлучивања држава чланица НАТО о садржају пакета војне помоћи — и ово ће се убудуће реализовати по захтевима секретаријата пакта.

Најзад, са потпуном контролом над исходним тачкама и коначном дестинацијом западног наоружања, НАТО ће моћи да активира до пуних капацитета сопствену логистичку мрежу која је изграђена кроз пројекат такозване војне мобилности, а која заправо представља увођење војног Шенгена на мала врата.

Све ово означава још дубљу укљученост НАТО у сукоб на територији бивше Украјине, а тако и неколико корака ближе директном сукобу ка ком се Запад креће малим корацима, али стабилним темпом.