Током јучерашњег дана, Немачка је објавила о плановима за пребацивање контигента од 6 авиона и 200 војника на војну базу на територији Летоније, док су одређене реформе најављене на унутрашњем плану.

Тако је министар одбране Немачке Борис Писторијус затражио разраду модела обавезног служења војног рока до 1. априла, а министар за здравље Карл Лаутербах наредио је институцијама здравственог система да се припреме за могуће увођење ратног стања.

С којим се изазовима суочава Немачка?

Оно што остаје нејасно у свим овим плановима јесте како Немачка планира да издржи милитаризацију када је сам инспекторат Бундесвера закључио да ће само мисија у Летонији довести капацитете оружаних снага на саму границу прихватљивих.

Ово значи да је једини начин да Берлин и реализује своје планове даља милитаризација економије, но ни ово не долази без низа изазова који су у првом реду повезани са деиндустријализацијом и све извеснијом рецесијом немачке индустрије.

С обзиром на финансијску ситуацију која је далеко од идеалне, велико је питање да ли Берлин може приуштити раст војних расхода без покретања ланчане реакције која ће само додатно ослабити привреду земље остављајући је као само бледу сенку бивше индустријске и економске суперсиле Европе. Цена губитка суверенитета.