У последња три дана, у светским медијима појавило се више информација о прераспоређивању америчких стратешких бомбардера B-52 Stratofortress на војне базе у Европи и на Блиском истоку — почетком месеца појавила се информација о скором доласку неколико летилица овог типа на британску базу Ферфорд где су у претходним данима већ слетели транспортни авиони С-17 и В-747, превозећи техничаре са неопходном опремом.
Убрзо потом, идентичне припреме примећене су на и на бази Ел Удеид на територији Катара, а након што су се ове информације појавиле у јавности, Пентагон је и званично најавио скоро пребацивање својих бомбардера на Блиски исток у склопу одговора на наводе о могућим ударима Ирана на Израел који би представљали нову епизоду текуће регионалне кризе. До данас, Вашингтон је окончао пребацивање шест летилица B-52 у Катар.
Позадина догађаја
Упркос значајној пажњи који су медији посветили припремама за долазак америчких бомбардера у Велику Британију, у овом случају се ради о готово рутинској активности која се бележи сваке године — појављивање B-52 на британским базама, или базама на територији других НАТО чланица обично представља назнаку скорог одржавања војних вежби у близини руских граница, било изнад Црног мора, или у арктичко-скандинавском региону.
Имајући на уму чињеницу да се амерички носач авиона USS Harry S. Truman у овом тренутку налази у норвешким територијалним водама, сви су изгледи да провокативне маневре НАТО ипак пре можемо очекивати на северном правцу условног глобалног конфликта, при чему ће амерички бомбардери увежбавати ударе на стратешке објекте Русије на Кољском полуострву и у Лењинградској области.
Ситуација на Блиском истоку је нешто другачија — док распоређивање америчких стартешких бомбардера у непосредној близини граница Ирана само по себи није преседан, битно је имати на уму чињеницу да су се B-52 последњи пут појавили на катарској бази још 2021. године, а и тада се радило о само четири летилице — појављивање шест авиона овог типа практично је незабележено и може се поредити само у периоду директног ангажмана САД у сукобима у регији када је активно деловао сличан број авиона B-1B Lancer.