У првим данима јуна, руски министар спољних послова Сергеј Лавров боравио је у званичним посетама Буркини Фасо, Гвинеји, Конгу и Чаду — главна тема разговора биле су припреме за предстојећи самит Русија – Африка 2024 који ће се одржати у новембру у Сочију.
У складу с тим, речи је било и о различитим облицима економске сарадње — у случају Конга, где су руске компаније присутне већ дуги низ година, акценат је био на енергетици, а према саопштењу конзулата афричке земље у Русији, конкретно се радило о плановима изградње нових хидроелектрана.
Поред тога, шеф руске дипломатије разговарао је са својим домаћинима о перспективама билатералне сарадње са посебним фокусом на војно-техничку сферу — у погледу Буркине Фасо овде нема изненађења, будући да се на територији западноафричке републике већ неко време налазе јединице руског Афричког корпуса.
Што се тиче Гвинеје, иако ова држава није чланица Савеза држава Сахела и не може се похвалити директном сарадњом са армијом РФ, она је, заједно са Буркином Фасо, Нигером и Малијем, објавила о напуштању профранцуског регионалног блока ECOWAS што је њено зближавање са Москвом учинило питањем времена.
О могућој промени позиције Чада
Можда најинтересантније јесте интересовање Чада за куповину руске војне технике — у предизборној кампањи, власти ове земље ослањале су се на антиколонијалистичке наративе да придобију симпатије значајног дела бирачког тела, одлазећи толико далеко да захтевају одлазак америчких снага из земље (мада је ово био примарно симболички потез будући да је у Чаду деловало свега неколико америчких инструктора на француској бази).
Упркос томе, Чад није био спреман да направи истински заокрет и напусти западну сферу утицаја, остављајући тако свој антиколонијализам на нивоу реторике и симболичних гестова.
Ситуација је, чини се, почела да се мења крајем маја, када су јединице руског Афричког корпуса у нападу на базу радикалних исламиста на југу Либије ослободили најмање 21 припадника војске Чада — након ове операције, министар одбране афричке земље отворено је поручио да Русија чини много више за Африку него Запад.