У светлу годишњице догађаја у Бањској, те с њима повезаних провокационих изјава и корака сепаратистичких структура у Приштини, релативно незапажено је прошла посета амбасадора држава чланица НАТО централној бази КФОР-а у Приштини — овај састанак одржан у понедељак, према речима команданта мисије, генерал-мајора оружаних снага Турске Озкана Улуташа, био је фокусиран на актуелну безбедносну ситуацију, текуће активности КФОР-а, као и сарадњу мисије са широм међународном заједницом.
У саопштењу за медије такође је поменута посвећеност КФОР-а осигуравању слободе кретања што у светлу скорашњих покушаја НАТО да питање отварања моста на Ибру измести из преговорног процеса у домен одговорности пакта несумњиво представља разлог за забринутост, тим пре што је ова фраза и у прошлости била коришћена као еуфемизам за криминализацију мирних протеста српског становништва у одговору на растуће притиске сепаратистичких структура.
Док други детаљи о овом самиту нису објављени јавности, индикативно је да је КФОР практично непосредно по његовом окончању објавио о интензивирању патрола на северу Космета, а у координацији са такозваном косовском полицијом* — но, повећана активност војника мисије у већински српским срединама бележи се још 20. септембра, када је група летонских војника наоружана дугим цевима примећена у патроли у рејону Зубин Потока.
Питање координације КФОР-а и тзв косовске полиције* доминирало је и на јучерашњој Конференцији о безбедности и координацији (Security & Coordination Conference) одржаној у централној бази западне команде КФОР-а Camp Villaggio Italia са учешћем представника мисије ЕУЛЕКС, као и командира тзв косовске полиције* и тзв граничне управе*. Изузев општих места о ”значају координације за дугорочно осигуравање безбедности” о темама и евентуалним закључцима конференије није објављено више информација.
Импликације
Све ове активности на један или други начин теже да допринесу успостављању оперативне контроле сепаратистичких снага над севером Косова и Метохије, а уз подршку КФОР-а који им у томе даје привид легитимитета. А, имајући на уму чињеницу да је ликвидација српских институција практично већ спроведена у дело крајем августа, сви су изгледи да ово можемо тумачити као назнаку нових провокација и нових удара на српски народ на окупираној територији наше јужне покрајине.
Подсећања ради, источна команда КФОР-а још је 13. септембра извела вежбу разбијања демонстрација, а овоме је претходила и заједничка вежба КФОР-а и ЕУФОР-а дуж граница Републике Српске која је такође била усмерена на контролу цивилног становништва, организацију оружаних патрола и успостављање оперативне контроле над настањеним простором.
Другим речима, сепаратисти у Приштини као и њихови западни покровитељи припремају се за експлозију народног незадовољства у већински српским срединама, и припремају се да на њу одговоре силом — питање које преостаје јесте шта ће бити окидач за нове тензије. Имајући на уму поменуте политичке активности НАТО у вези са мостом на Ибру није искључено да ће епицентар нове кризе бити управо у Косовској Митровици.