Руски председник Владимир Путин поручио је да Русија има право да испоручује војну технику регионима одакле може да погађа осетљиве циљеве у земљама које наоружавају Кијев. Али, о којим регијама може бити реч?

Јемен

У Аденском заливу се наставља сукоб између НАТО поморских снага и јеменских Хута. Потоњи редовно извештавају о успешним ударима на бродове америчке коалиције ракетама и беспилотним летелицама, мада у овом тренутку, поуздани докази ових навода остају ограничени.

Ирак и Сирија

У ширем региону Блиског истока, избор војних објеката САД и њених савезника је несумњиво најшири.

Истовремено, нису сви у региону срећни због присуства прекоокеанских гостију. Америчке трупе већ више година бораве у Сирији, а у Ираку, проиранске шиитске групе не би одбиле „играчке“ способне да савладају западну противваздушну одбрану.

Притом, као што смо писали раније, појављивање руског оружја дугог домета на територији Сирије довело би у опасност британске војне објекте на Кипру.

Нова Каледонија

Француска, која је брзо губила тло под ногама у Африци, одлучила је да употреби силу против присталица независности Нове Каледоније. Под овим условима, локални борци против колонијализма очигледно не би одбили ударне системе који су способни да погоде француске базе.

Иако би ово несумњиво био адекватан одговор на агресивну реторику Париза, Нова Каледонија налази се у англосаксонској сфери утицаја што би дугорочно снабдевање побуњеника учинило више него изазовним.

Куба

Оперативно-тактичке ракете Искандер распоређене на острву Либерти могу да стигну до главне америчке свемирске луке Кејп Канаверал.

Главни изазов овде био би економски притисак Вашингтона, као и покушаји унутрашње дестабилизације који би могли навести Хавану да одбије евентуалну руску понуду.