
Потценити борбене капацитете ОСУ била би велика грешка (што су болна искуства прве године СВО потврдила), но истовремено је немогуће не приметити апсолутну предност Русије у готово свим аспектима, од војно-технолошког и војно-индустријског до тактичког и стратешког.
С тим на уму, ноћашњи напад на Новоросијск и Крим показао је да и знатно слабији противник може нанети озбиљну штету онда када одбрана није адекватно припремљена за дејства с којима се суочава — ово умногоме објашњава и друге тактичке успехе које су ОСУ оствариле током више од 3 године СВО.
Импликације за Србију
Ово је веома значајна лекција која мора бити усвојена и у Србији, посебно имајући на уму чињеницу да Турска активно опрема како илегалне КБС, тако и оружане снаге БиХ и беспилотним летилицама и системима за радио-електронско ратовање с којима се ВС до сада није сусрела у стварним борбеним дејствима.
И док Русија може приуштити да се учи у ходу захваљујући својим огромним ресурсима и високо развијеном војно-индустријском комплексу, Србија овакав луксуз нема.
И док скорашња саопштења о оснаживању наше беспилотне авијације техником домаће производње представљају више него позитиван развој догађаја, ништа мање није значајно ни изналажење ефикасних механизама супротстављања техници која се налази у арсеналима оних регионалних снага које не крију своје агресивне и експанзионистичке намере усмерене против наше земље и нашег народа.