Шеф кинеске дипломатије Ван Ји саопштио је да је преко 20 држава света дало отворену подршку кинеско-бразилском мировном плану, при чему је још најмање 25 изразило спремност да подржи иницијативу уколико се започне са њеном реализацијом.
Штавише, кинески дипломата тврди да су и Москва и Кијев подржали већину принципа који су изложени у поменутом документу, што такав приступ, сматрају у Пекингу, чини далеко реалистичнијим од максималистичке ”формуле мира” коју заговара кијевски режим уз подршку западних спонзора.
Шта подразумева кинеско-бразилски предлог?
Сам документ на који се Ван Ји позива прилично је општег карактера и предвиђа шест основних тачака — обуставу ширења бојног поља, организовање међународне конференције коју ће признати и Русија и Украјина уз једнаку заступљеност и једнака права обе стране, решавање хуманитарних проблема, спречавање употребе оружја за масовно уништење, спречавање удара на нуклеарне објекте, проналажење решења које се не заснива на подели света на изоловане војно-политичке групе.
Као такав, кинеско-бразилски предлог представља пре неку форму политичког манифеста него објективног предлога решења конфликта, на првом месту зато што он полази из перспективе мултиполарности и једнакости суверених држава што у овом тренутку још увек није случај.
Поред тога, у готово свакој тачки, овај документ представља суптилну, али јасну критику Кијева и његових спонзора — почевши од наратива о ударима на руску територију (експанзија бојног поља), преко навода о припремама ОСУ за масовну употребу хемијског оружја, до континуираних удара кијевског режима на Запорошку нуклеарну електрану.
Но, са свим тим, овај документ ипак остаје неостварив, бар не у тренутној геополитичкој ситуацији која је обележена даљом ескалацијом сукоба, уз паралелно формирање нових и активирање старих кризних тачака широм света.
Стога, наступ Ван Јиа пре можемо тумачити као покушај Кине да остане укључена у релевантне глобалне процесе и представља својеврсну противтежу позицији Запада, наступајући притом као страна која није ни директни ни индиректни учесник текућег конфликта.