Крајем прошле недеље, Народноослободилачка армија Кине објавила је о почетку две велике војне вежбе — прва од њих, Степско партнерство 2024 одржава се на територији Кине и Монголије при чему две државе увежбавају тактику спровођења војних операција на отвореним просторима као што су степе и пустиње уз посебан фокус на извиђање терена уз помоћ беспилотних летилица и употребу савремених противтенковских система уз истовремено осигуравање заштите сопствених оклопних возила.
Истовремено, кинески специјалисти за управљање најразличитијим типовима беспилотних летилица сигли су у Камбоџу где у склопу војне вежбе Златни змај 2024 спроводе обуку локалних снага.
Позадина догађаја
Иако Кина ни раније није избегавала војну сарадњу са својим суседима, истовремена реализација две велике војне вежбе фокусиране на пренос уско специјализованих технологија и знања представља значајно одударање од релативно изолационистичке политике Пекинга.
Врло је вероватно да на овај начин власти Кине покушавају да предупреде даље ширење неформалног антикинеског регионалног блока чије се формирање одвија под вођством Вашингтона и реализује кроз склапање мреже билатералних безбедносних споразума.
Током прошле године, САД су осигурале укљученост и послушност Филипина у овом погледу, а сви су изгледи да ће се блоку, у чији састав већ улазе Јапан, Јужна Кореја и Аустралија придружити и Малезија која представља главну базу за активности ЦИА-е у региону.
Интензивирајући војну сарадњу са Камбоџом и Монголијом, које су обе традиционално блиске Кини, Пекинг смањује маневарски простор за Вашингтон који ће пре или касније покушати да осигура лојалност свих кинеских суседа. Или у најмању руку, њихову унутрашњу дестабилизацију.