У претходних неколико дана, високи званичници Чешке и Пољске, две државе које су се више пута позиционирале као лидери у практичној помоћи кијевском режиму — Пољска путем предаје значајне количине углавном старе војне технике, а Чешка путем организације колективне куповине артиљеријске муниције за потребе ОСУ — иступили су са саопштењима која указују на скори почетак егзодуса Украјинаца из ЕУ.
Власти Чешке су тако најавиле да ће од 1. септембра рок бесплатног пребивалишта украјинских избеглица бити смањен са тренутних 150 на 90 дана, при чему ће се закон примењивати ретроактивно.
Према проценама, ова измена закона довешће до ризика од депортације око 10.000 украјинских избеглица.
Суштину ове одлуке прилично јасно је описао шеф пољске дипломатије Радослав Сикорски, најављујући истог дана:
Украјинцима који живе у ЕУ могу се наметнути такви услови да ће они бити принуђени да се врате у отаџбину где ће потом учествовати у борбеним дејствима.
Позадина догађаја
Ови најављени кораци Прага и Варшаве представљају коначну припрему за практичну реализацију давно разрађеног плана — повећања мобилизационог ресурса кијевског режима у покушају решавања проблема критичног дефицита живе силе у редовима ОСУ.
Док се о оваквом развоју догађаја дуго спекулисало, прве практичне кораке усмерене на припрему егзодуса могли смо видети још у фебруару ове године када је регионални директор одсека УН за питања избегличких права саопштио је да Кијев има право да захтева повратак избеглица способних за војну службу.
У месецима који су уследили, сам кијевски режим постепено је ограничавао конзуларне услуге сопственим грађанима у иностранству, тако практично онемогућујући обнављање докумената неопходних за одржавање статуса избеглице.
Од тада, и Пољска, и Чешка, као и балтичке државе и Велика Британија преузели су кораке усмерене на практично приморавање Украјинаца на повратак у условну отаџбину. Ту је посебно интересантно саопштење пољског министра одбране, Владислава Косињак-Камиша који је крајем априла поручио да ће одлука о принудном повратку војно-способних Украјинаца бити донета на нивоу ЕУ:
Данас смо разговарали о томе у Савету министара, да ово решење буде донето на европском нивоу. Знам да се преговори Кијева и Брисела на ту тему настављају.
Стога, догађаји које видимо сада не представљају ни изненађење, ни некакву промену политике ЕУ — ради се просто о очекиваној фази пројекта рата до последњег Украјинца.