Израелски лист Globes преноси вест о томе да су подводни телекомуникациони каблови на дну Црвеног мора оштећени као резултат напада јеменских Хута.

Ово, у најмању руку, потврђује да Иран, као главни спонзор јеменских снага, располаже специјализованом техником кадром да открије и оштети подводне каблове. А, импликације ове чињенице могу бити далеко шире.

Глобалне импликације

Док би слични напади већих размера свакако створили потешкоће за САД, Израел и њихове савезнике, они тешко да би имали катастрофалне или далекосежне последице. Но, исто се не може рећи за могуће операције на дну Арапског мора.

У претходним годинама, Велика Британија уложила је значајне капацитете у модернизацију своје обавештајне базе у Оману, што укључује и комплексну и високо осетљиву подводну комуникациону инфраструктуру која је повезује са аустралијском базом на Кокосовим острвима. Ова комуникацијска магистрала игра кључну улогу у дељењу обавештајних информација између англосаксонских држава у реалном времену.

Но, зашто би Иран био заинтересован за нарушавање комуникације Лондона и Канбере?  Вероватно за то нема превише разлога — ово тешко да би представљало значајну стратешку предност за Техеран имајући на уму огромну количину америчких база у регији.

С друге стране, ова могућност може бити изузетно интересантна за Кину будући да аустралијска база на Кокосовим острвима представља један од главних центара за прикупљање и обраду обавештајних података о активностима Пекинга — одакле се они подводним комуникацијама шаљу у британску базу у Оману.